Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firari PKK'lılar yakalandı

Bingöl’de kazdıkları tünelden firar eden terör örgütü mensubu 18 kişiden son kişi de yakalandı.

Giriş Tarihi: 26.9.2013 09:52 Güncelleme Tarihi: 26.9.2013 18:55

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden tünel kazarak kaçan 18 PKK'lıdan 17'si, yapılan çalışmalar sonucu bu sabah yakalandı.

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nde kazdıkları tünelden dün kaçarak firar eden teröristlerin, Bingöl il merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Ortaçanak köyü kırsalındaki Karacehennem Ormanları'nda ele geçirildiği öğrenildi.

OPERASYON SÜRÜYOR

17 tutuklu ve hükümlünün yakalandığı merkez Ortaçanak köyünün Konsaritepe mevkisinde güvenlik güçlerince yürütülen operasyon hava destekli devam ediyor. Kobra ve skorksy helikopterleri alan taraması yaparken, güvenlik güçleri de karadan operasyonlarını sürdürüyor.

Bingöl Valiliği'nden yapılan açıklamada da firar eden 18 kişiden 17'sinin yakalandığı belirtildi. Yapılan açıklamada şöyle denildi: "25.09.2013 tarihinde Bingöl M Tipi Ceza ve Tevkifevi'nde bulunan 4 hükümlü ve 14 tutuklu, kazdıkları tüneli kullanmak suretiyle cezaevinden firar etmişlerdir. Olayın anlaşılmasından itibaren güvenlik birimlerimizin koordineli çalışması ile firarilerin yakalanmalarına yönelik olarak gidebilecekleri yerler üzerinde çalışmalar başlatılmış, yapılan tespitlerin sonucunda düzenlenen operasyonda 17 firari Bingöl-Merkez-Ortaçanak bölgesinde yakalanmıştır. Firarilerden 1 kişiyi yakalama çalışmaları devam etmektedir.''

Açıklamada, yakalama çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmadığı ve ateşli silah kullanılmadığı da belirtildi.

BAKANDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Bingöl Cezaevi'nden firar eden 18 tutuklu ve hükümlüden 17'sinin yakalandığını, tutuklu Ekrem Taş'ı yakalama çalışmalarının sürdüğünü bildirmişti.

Güler, Stratejik Yerel Yönetişim Projesi kapanış toplantısından ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dün Bingöl M Tipi Cezaevi'nden 14'ü tutuklu 4'ü hükümlü bölücü terör örgütü mensubu 18 kişinin kaçtığının vardiya değişimi sırasındaki sayımda belirlendiğini anımsatan Güler, gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve yakalanamayan tutuklu Ekrem Taş ile ilgili arama çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Türkiye'nin gündemine son günlerde 2 önemli olay düştüğünü belirten Güler, bunlardan birinin Dikmen'deki emniyet binalarına yönelik saldırı olduğunu, olayın üzerinden 3 saat geçmeden faillerden birinin ölü diğerinin yaralı ele geçirildiğini anlattı.

Dün de Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 14'ü tutuklu 4'ü hükümlüyle ilgili takip çalışmalarını jandarma ekiplerinin büyük bir gayretle yürüttüğünü bildiren Güler, "Olayın üzerinden 24 saat geçmeden cezaevi firarilerinden 17'sinin yakalandığını memnuniyetle ifade ediyorum. Elbette bu olayla ilgili soruşturmalarımız devam edecek ama hemen olayın akabinde yakalanmış olmalarını da emniyet teşkilatı ve jandarmamız için büyük bir operasyon başarısı olarak görüyorum" diye konuştu.

Bütün gece operasyonu takip ettiğini belirten Güler, "14 tutuklu ve 4 hükümlünün 17'si gece tespit edildi. Yerleri Bingöl'ün 15 kilometre kuzeyindeki Ortaçanak mıntıkasında tespit edildi. O bölgede jandarma özel harekat taburlarımızı indirdik ve 17 kişi yakalandı. Bir kişinin daha o bölgede olduğunu tahmin ediyoruz. Onun da yakalanmasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Hem emniyet hem de jandarma teşkilatımızı, emeği geçen valiler, genel komutan ve genel müdür başta olmak üzere herkesi kutluyorum" dedi.

Firarla ilgili Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının araştırmasının sürdüğünü belirten Bakan Güler, "Çünkü bu basit bir olay değil. Nasıl oldu, bu
kadar uzun süre o topraklar nereye götürüldü, hangi işbirlikleri yapıldı? Bununla ilgili elbette Adalet Bakanlığımız titiz inceleme yürütüyor. Biz de Bakanlık olarak dış güvenlikten sorumluyuz. Bizim de incelemelerimiz sürüyor" ifadesini kullandı.

Kaçan tutukluya ilişkin soru üzerine Güler, takibin devam ettiğini, yakalama çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Güler, "O bir kişinin ayrı olması ya
da operasyon akabinde başka bir yere de kaçmıç olması ihtimal. Takibin devam ettiğini ifade etmek istiyorum. Tabii ki böyle bir olayın hemen akabinde operasyon gerçekleştirilerek yakalanmış olmalarını da önemli olarak görüyorum" diye konuştu.

TAVANDAN DELİK AÇMIŞLAR

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden dün firar eden ve bugün yakalanan 4'ü hükümlü 14'ü tutuklu 18 PKK'lının iki ayrı koğuşta kaldıkları, bu koğuşlar arasında bağlantıyı sağlamak için tavandan delik açtıkları öğrenildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Bingöl M Tipi Cezaevi'ndeki firarın sabah yapılan sayımın ardından ortaya çıkmasıyla birlikte tünel fark
edildi. Tünelin ne zaman kazılmaya başlandığı bilirkişi incelemesinin ardından ortaya çıkacak. Ancak uzmanlar, tünelin kazma işleminin bir yıllık bir iş olmadığı, daha eskiden kazılmaya başlandığı üzerinde duruyor. Firarilerin, tünelden çıkan hafriyatı da lavabo ve tuvalette suyla yok etmeye çalıştığı tahmin ediliyor.

Son bir yılda cezaevi kanalizasyonun 2 kere tıkandığı ve Bingöl Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü vidanjörüyle açıldığı ifade edildi.

Birinci kattaki beşinci koğuşta kalan 10, ikinci kattaki altıncı koğuşta ise 8 kişi kalıyordu. Firariler, iki koğuş arasında bağlantıyı sağlamak
için tavandan açtıkları delikten geçip tünel kazma işine katılıyordu. Yetkililere görünmeden yaklaşık 50 metrelik tüneli tamamlamayı başaran firariler, cezaevi çevresindeki tel örgünün dibinden dışarıya açılan tünelin ucundan dışarı çıktı. Gece karanlıktan faydalanan firariler, güvenlik güçlerine görünmeden tel örgünün yanından geçen sulama kanalı kenarına ve mahalle arasında çamurlu elbiselerini çıkarıp kayıplara karıştı.

Bingöl M Tipi Cezaevi'nden dün firar eden 17 tutuklu ve hükümlü, bugün Bingöl Merkez Ortaçanak köyü kırsalında yakalanmıştı.

ÇATIŞMA OLMADI VE ATEŞLİ SİLAH KULLANILMADI

Bingöl Valiliği, kaçan 18 firarinin yakalanma çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmadığını ve ateşli silah kullanılmadığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada, dün Bingöl M Tipi Cezaevi'nde bulunan 4 hükümlü ve 14 tutuklunun kazdıkları tüneli kullanmak suretiyle cezaevinden firar ettikleri bildirildi.

Olayın anlaşılmasından itibaren güvenlik birimlerinin koordineli çalışması ile firarilerin yakalanmalarına yönelik olarak gidebilecekleri yerler
üzerinde çalışmalar başlatıldığı kaydedilen açıklamada, "Yapılan tespitler sonucunda düzenlenen operasyonda 17 firari Bingöl merkez Ortaçanak bölgesinde yakalanmıştır. Firarilerden 1 kişiyi yakalama çalışmaları devam etmektedir. Yakalama çalışmalarının hiçbir aşamasında çatışma olmamış ve ateşli silah kullanılmamıştır" denildi.

DAHA ÖNCEKİ FİRAR OLAYLARI

Cezaevlerinden tünel kazarak kaçış olayları, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan 18 mahkumun firar etmesiyle yeniden gündeme geldi. 1997 yılından bu yana ilk kez tünel kazarak kaçış eylemi başarılı oldu. Türkiye'de son 50 yılda tünel kazarak meydana gelen kaçış olayları şunlar:

"1971 yılında Mahir Çayan ve 4 arkadaşı, Maltepe Askeri Cezaevi'nden tünel kazarak kaçtı.
1993 yılında 18 tutuklu, 35 metre tünel kazarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar ettti.
1988 yılında 29 mahkum 60 metre uzunluğunda tünel kazarak İstanbul Metris Cezaevi'nden kaçtı.
1988 yılında 18 mahkum 118 metre uzunluğunda tünel kazarak Kırşehir Cezaevi'nden firar ettti.
1997 yılında İskenderun Cezaevi'nden 54 metre uzunluğunda tünel kazarak 28 mahkum firar ettti".
2011 yılındaki Van depremi sonrasında ise cezaevi duvarlarının yakılması sonucu 335 mahkum kaçmıştı.
1988 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde kazılan tünelin çıkışının çökmesi sonucu girişim başarısızlıkla sonuçlanmıştı. 1995 yılında Bayrampaşa Cezaevi'nde, 1996 yılında Çankırı Cezaevi'nde ve Bursa Özel Tip Cezaevi'nde tüneller firar olayı gerçekleşmeden ortaya çıkmıştı.

En son bu yılın Mart ayında Malatya E Tipi Cezaevi'nde mahkumların tünel kazdığı ortaya çıkmıştı. Kaçış olayı gerçekleşmeden kazılan tünel farkedilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firari PKK'lılar yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN