Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de 63 yıllık nöbet değişimi

1950'de 'de dikilen ve döneminde Avrupa'nın en uzun bayrak direği, 63 yıllık nöbetini geçici olarak devrettİ.

Giriş Tarihi: 26.9.2013 14:46 Güncelleme Tarihi: 26.9.2013 15:19
'e 9 Kasım 1950'de dikilen ve 63 yıldır Türk bayrağının dalgalandığı bayrak direği, nöbeti geçici olarak devretti. Amerika'da yaşayan Makedonya doğumlu Türk Nazmi Cemal'in ürettiği ve karşılıksız olarak gönderdiği, zamanında Avrupa'daki en uzun bayrak direği, 9 Kasım 1950'de Anıtkabir'in Çankaya yönündeki merdivenlerine dikilmişti.

Bayrak direğinin o zamandan bu yana geçen 63 yıllık süreçte, meteorolojik etkiler sonucunda zarar gördüğü ODTÜ'nün yaptığı çalışmalar sonucunda belirlendi.Rapor üzerine 33,53 metre uzunluğundaki, 4 metresi kaidenin altında bulunan direğin yenilenmesine karar verildi.
Düzenlenen törende görevli askeri personelin İstiklal Marşı söylemesi sırasında, kaideye 5 metre mesafede geçici olarak hazırlanan direğe bayrak çekildi.

Ardından, sadece 10 Kasım'da yarıya inen 6x4 metre ebatındaki Türk bayrağı, direkten indirildi.Nazmi Cemal'in hediyesi olan direğin bir kaç gün içinde kaidesinden söküldükten sonra Çankaya yönündeki merdivenlerin aşağısındaki alanda sergileneceği, aslına uygun olarak yapılan yeni direğin ise 29 Ekim'e kadar kaidesine konulmasının planlandığı bildirildi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anıtkabir'de 63 yıllık nöbet değişimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN