Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu Rasmussen ile görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile bir araya geldi.

Giriş Tarihi: 26.9.2013 06:38 Güncelleme Tarihi: 26.9.2013 06:39
BM 68. Kurulu çerçevesinde New York'taki temaslarına devam eden Davutoğlu'nun Rasmussen ile görüşmesinde öncelikli gündem maddeleri, NATO-AB işbirliği, Kıbrıs sorunu ve Suriye ile Ortadoğu'daki gelişmeler oldu.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Davutoğlu görüşmede, NATO'nun Türkiye'nin savunmasına yönelik taahhütlerini ve bu çerçevede aldığı önlemleri takdirle karşıladığını belirterek, Türkiye'nin Avrupa-Atlantik coğrafyasının güvenliğine etkin katkılarda bulunmaya devam edeceğini vurguladı.

BMGK'da reform için İstanbul'da toplanacaklar

BM Güvenlik Konseyi'nin reformu konusunda benzer düşüncelere sahip ülkelerin oluşturduğu Oydaşma İçin Birlik Grubu Bakanlar Toplantısı New York'ta yapıldı.

Bakan Davutoğlu'nun da katılımcıları arasında yer alan toplantıda BMGK'nın sağlıklı ve etkili bir reforma tabi tutulması gerektiği konusundaki görüş birliği teyit edilirken, Suriye dahil uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden gelişmelerin bu ihtiyacı daha da belirginleştirdiği vurgulandı.

BMGK'da reform çalışmalarına ivme kazandırmak ve sonuç alınmasına yönelik yeni bir dinamiğin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla, Davutoğlu'nun çeşitli fikir ve öneriler getirdiği, grubun 2014 yılının başlarında İstanbul'da BMGK reformunun tüm boyutlarını ele alacak bir toplantı yapılmasını kararlaştırdığı bildirildi.

MİKTA toplantısı

Demokratik siyasi yapıları, hızla büyüyen ekonomileriyle G20 üyesi beş ülkenin Türkiye, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya'nın (MİKTA) oluşturduğu grubun dışişleri bakanları ilk kez bir araya geldi.

Toplantıda söz konusu ülkelerin G20'den BM Güvenlik Konseyi'ne, iklim değişikliğinden nükleer silahsızlanmaya ve demokratikleşmeye kadar birçok platformda ve konuda yakın eşgüdüm ve işbirliğinin mümkün ve yararlı olduğu hususunda mutabık kaldıkları belirtildi. Bakanlar, 2014 yılının ilk yarısında Meksika'da yeniden bir araya gelmek konusunda anlaştı.

Filistin'e yardımlar artırılacak

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ayrıca, Filistine Yardımlar Konusunda Uluslararası Temas Komitesi Toplantısı'na katılarak Türkiye'nin hassasiyetlerini aktardı.

İsrail ve Filistin'in yanı sıra ABD dahil tüm donör ülkelerden bakan düzeyinde katılımın olduğu toplantıda, Filistin ile İsrail arasında bu yıl içinde başlatılan barış görüşmelerinin desteklenmesi için uluslararası donörlerin yardımlarını artırması kararlaştırıldı.

Bakan Davutoğlu, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Filistin'in devlet yapısının güçlendirilmesine yönelik tüm çabalara desteğini ifade etti.

ABD'nin girişimleriyle taraflar arasında yeniden başlayan barış görüşmelerine Türkiye'nin desteğini yineleyen Davutoğlu, müzakerelerin sekteye uğramaması ve amacına ulaşması için İsrail tarafının tahriklerinin durması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda yasa dışı yerleşimlerin sürece verdiği zarara dikkati çeken Bakan Davutoğlu, Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik eylemlerin de kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Davutoğlu, Mescid-i Aksa'nın kutsiyetinin ve Müslümanların ibadet özgürlüğünün sadece Filistinliler açısından değil Türkiye dahil tüm İslam dünyası bakımından vazgeçilmez olduğunun altını çizdi. Bakan Davutoğlu ayrıca, Filistin ekonomisinin canlandırılması için öncelikle İsrail'in işgal uygulamalarının ve kısıtlamalarının kaldırılması gereğine işaret etti.

Öta yandan Davutoğlu, gün içinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Jammu Keşmir Temas Grubu Toplantısı ve Yemen'in Dostları Grubu Dışişleri Bakanları Toplantısı'na da katılarak, konuşma yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu Rasmussen ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN