Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En azılılar

Firar eden 18 PKK'lıdan 10'u dağ kadrosundan. 5 polisi şehit edenler, canlı bomba girişimcisi, bir annenin de öldüğü katliamlara katılan PKK'lılar da kaçanlar arasında

Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar eden 18 mahkûmdan aralarında canlı bombanın da yer aldığı 10'unun PKK'nın dağ kadrosundan oldukları ve "Abdullah Öcalan'a özgürlük" adıyla açlık grevine katıldıkları ortaya çıktı. Mahkûmlardan Ekrem Taş'ın, Bingöl'de canlı bombanın intihar saldırısı yapacağını fark edip, çocuklarına kalkan olan ancak oğlu ve bir kişi ile birlikte anne Nesibe Belgin'in öldüğü saldırıya katıldığı ortaya çıktı. Firari mahkûmlar arasında 5 polisin şehit olduğu saldırıya katılan Ramazan Benice ve canlı bomba olarak İstanbul'a gönderilmek istenen ancak Diyarbakır'da yakalanan Ozan Alpkaya da bulunuyor. Ayrıca mahkûmlardan Diren Yaşa'nın Muş'ta kaymakam adayı Kenan Erenoğlu'nu kaçırmaktan yargılandığı öğrenildi. İşte o PKK'lılar:
EKREM TAŞ: Bingöl kent merkezinde gizlendiği bir evde yakalanan Ekrem Taş, 29 Ekim 2011'de canlı bombanın intihar saldırısı yapacağını fark eden anne Nesibe Belgin ile oğlu Veysel Belgin ve Mehmet Çibuk'un ölümüyle sonuçlanan olayın faili olmaktan dolayı yargılanıyor. Ekrem Taş'ın, kadın canlı bombayı kara çarşafla Bingöl kent merkezine getirdiği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı hedef alarak intihar saldırısı düzenlenmesi eylemine destek olduğu belirlendi. MOBESE kayıtlarında Ekrem Taş önde, kadın canlı bomba ise arkasında yürüyerek eylemin yapılacağı valilik caddesine doğru yürüdüğü tespit edilmişti. Ekrem Taş, 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor.
OZAN ALPKAYA: Dicle ilçesi kırsalındaki Görese Dağı'nda silahlı faaliyet yürütürken canlı bomba olarak İstanbul'a gönderilmek istenen ancak Diyarbakır'da yakalanan Ozan Alpkaya, karar duruşmasında, "Yakalanmasaydım, İMKB'yi havaya uçuracaktım. Kuzey Irak'taki Hınere kampında her türlü suikast, operasyon, bombalı saldırı ve sabotaj üzerine örgütün özel kuvvetlerinde eğitim aldım. Diyarbakır kırsalında bölge mayıncısıydım" dedi. Çapa Tıp Fakültesi'nde okurken örgüte katılan ve PKK'dan aldığı talimatla İMKB'ye yönelik A-4 bombayla saldırı yapmak için hazırlık yaparken yakalanan Ozan Alpkaya, 27 yıl hapis, 150 bin lira para cezasına çarptırıldı.
RAMAZAN BENİCE: Diyarbakır'da 2008'de Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'na ait servis otobüsüne yönelik düzenlenen ve 4 polis memuru ile bir teknisyen yardımcısının şehit edildiği, 25 kişinin yaralandığı saldırının faillerinden. Hakkında 31 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
HÜSEYİN BARSAK: Örgütün bomba uzmanlarından... Kod adı 'Dr. Orhan'... Diyarbakır Lice'de araca yerleştirilen el yapımı uzaktan kumandalı düzenekli patlayıcı madde ile yakalandı. Diyarbakır ve çevresindeki bombalı eylemlerin bir çoğunda onun imzası var. 21 Haziran 2010'da Silvan ilçesinde 2 askerin şehit olduğu, 12 askerin yaralandığı saldırıya katıldığı belirlendi. Barsak halen 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Barsak yakalandığında polislere "Beni neden sağ yakaladınız, kafama sıkın öldürün" demişti.
DİYAR KAYDU: Kulp ilçesinde korucularla girdiği çatışmada yaralanan ve tedavi için Batman'da saklandığı evde yakalanan PKK'lı Diyar Kaydu ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilmişti. Harran Üniversitesi'nde okurken örgüte katılan Diyar Kaydu, Kulp ilçesindeki baraj şantiyesini basarak tehditle para topladı. Yol kesip bir aracı şoförüyle gasp ederek başına silah dayayıp "Kulp'ta ne kadar asker var. Emniyet ve Jandarma binaları nerede" diye sordu. Şoför, "Askerlere ateş açma, biz arada kalırız" deyince Diyar Kaydu "Benim kardeşim de asker, onu da öldüreceğim" demişti.
ALİ NERGİZ: Diyarbakır'da 2008'de Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksekokulu'na ait servis otobüsüne yönelik düzenlenen ve 4 polis memuru ile bir teknisyen yardımcısının şehit edildiği, 25 kişinin yaralandığı saldırının faillerinden. Hakkında 31 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.
CEMİL DOSTER: Diyarbakır Lice ilçesinde Bahtiyar Aydın Kışlası'na ve jandarma personelinin kaldığı binaya yönelik roketli ve uzun namlulu silahla saldırı düzenlenmesi eyleminden sorumlu tutulan Cemil Doster ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi.
AHMET OYUNLU: Geçtiğimiz yıl Diyarbakır'da PKK'ya cephanelik taşırken yakalandı. 18 yıl 9'ar ay hapis cezasına çarptırıldı. Dava sürecinde yapılan araştırmada, 6 yıl boyunca örgüte karayoluyla silah ve mühimmat taşıdığı ortaya çıktı.
VELİ TAŞKIRAN: Diyarbakır kırsalında yakalanan Veli Taşkıran, 2009'da örgüte katıldı. Örgütün kırsal alanında geçen yıl öldürülen Ertem Karabulut'un korumalığını yaptı. Baraj şantiyesi baskını ve yol kesme gibi eylemlerden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor.
ŞEREF GÜLEN: Diyarbakır'da 2008'de 5 ayrı bankanın şubesine molotof kokteylli saldırı düzenlediği gerekçesiyle 28 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Açlık grevine katıldı. Şubat ayında Bingöl'e nakledildi.
RIDVAN İPEK: 2011'de Eskişehir'de PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.
SELAMİ KIZIL: Bingöl kırsalında 4 yıl önce yakalanan Selami Kızıl, Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde uzman onbaşı Cihan Kızıltaş'ın şehit olduğu saldırıyı gerçekleştirdiği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyor. Diyarbakır Cezaevi'nde açlık grevine katıldı. Şubat ayında Bingöl'e nakledildi.
OSMAN KILIÇ: Bingöl kırsalında yakalanan 'Zaza Agit' kod adlı Osman Kılıç, 2 köylüyü öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor. Almanya'da uyuşturucu ticareti yaparken örgüte katılan Kılıç'ın uyuşturucu bağımlısı olduğu öne sürüldü.
İBRAHİM ENGİN: Bingöl'ün Karlıova ilçesi Sudurağı köyünde 8 Aralık 2011'de PKK'lıların kaldığı bir ahıra operasyon yapıldı. Grubun sorumlusu olan 'Serbest' kod adlı Faruk Kızılbaş, girdiği çatışmada öldürüldü. Operasyonda 5 PKK'lı teslim oldu. İbrahim Engin de teslim olanlardan.
EMRAH UBİÇ: Şırnak'ın Cudi dağında faaliyet yürütürken 3 yıl önce güvenlik güçlerine teslim olan Emrah Ubiç, Şırnak Uludere karayolu üzerindeki Balveren köyü yakınlarında 14 Nisan 2010 günü bir askeri aracın pusuya düşürülerek Binbaşı Levent Çetinkaya'nın şehit edilmesi, 2 askerin yaralanması eylemlerinden dolayı halen 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle yargılanıyor.
BARAN GÜNANA: Şanlıurfa'da örgütün şehir merkezlerindeki Öz Savunma Birlikleri içinde yer alan Baran Günana, polis aracı ve kamu kurumlarının bombalanması eylemlerinden dolayı örgüt üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmak suçlarından dolayı 20 yıl hapisle cezalandırılmıştı.
DİREN YAŞA: Bingöl'ün Ilıcalar beldesinde 9 Şubat 2012 günü aralarında 'Mahir Başkale' kod adlı Haşim Kaya'nın da bulunduğu 11 PKK'lının öldürüldüğü çatışmada yaralı olarak yakalanan Diren Yaşa, Diyarbakır- Muş karayolunu keserek kaymakam adayı Kenan Erenoğlu'nu kaçırmaktan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanıyordu. 12 Ağustos 2011'de yol kesen PKK'lılar kaymakam adayı Kenan Erenoğlu ile er Aykut Çelik'i kaçırdı. Aykut Çelik örgütün elinden kaçmayı başardı. Diren Yaşa hakkında ayrıca Bingöl'ün Ortaçanak kırsalında 120 kiloluk bombayı askeri konvoyun geçişi sırasında patlatmak için Elazığ-Bingöl karayolunda menfezin altına yerleştirdiği gerekçesiyle hakkında dava açıldı.
DEVRİM KAVAK: Bingöl kırsalında yakalanan Devrim Kavak, 2 köylünün öldürülmesi, 15 askerin yaralanması eylemlerine katılmaktan yargılanıyor. HADEP ve DEHAP kurucu üyesi Cemal Kavak'ın oğlu.. Cemal Kavak Avusturya'nın İnsburg bölgesinde intihar etmişti.


İLGİNÇ CEZAEVİ FİRARLARI
Bingöl'de 18 mahkûmun tünel kazarak firar ettiği olay, daha önce yaşanan ilginç firar olaylarını akıllara getirdi.
25 YIL ÖNCE: Bu firarlardan en ilginci Kırşehir Cezaevi'nde 17 Eylül 1988'de yaşanmıştı. 18 kişi, 5.5 ayda kazdıkları 118 metrelik tünelden firar etmişti. Bu olay, 22 yıl sonra firarilerden Erdal Aykaç'ın yazdığı 'Olmazsa Yine Dene!' adlı kitaba konu olmuştu. Kitapta firarilerin tünelde çektirdiği hatıra fotoğrafı bile yer almıştı.
YİNE 18 TERÖRİST: Bingöl'deki olaya benzerliği ile dikkat çeken firar olayı ise 18 Şubat 1993'te Nevşehir Cezaevi'nde meydana gelmişti. Terör örgütü üyesi 18 kişi, tünel kazarak firar etmişti.

GARDİYAN ELBİSESİYLE: Bu firarın hemen ardından Bayrampaşa Cezaevi'nden de 7 terörist filmlere konu olacak türden bir firar gerçekleştirmişti. Teröristler gardiyan elbiseleriyle fotoğraf çektirip sahte gardiyan kimliği hazırlamış ve kapıdan ellerini kollarını sallayarak çıkmıştı.
DEPREMİ FIRSAT BİLDİLER: Yakın dönemdeki ilginç firar olaylarından biri de 23 Ekim 2011'de Van'da yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından meydana gelmişti. Depremde hasar gören Van M Tipi Cezaevi'nde bulunan mahkûmlardan 160'ı kaçmıştı. Daha sonra 74'ü geri dönmüştü.
GARDİYANI BAĞLAYIP KAÇTILAR: 25 Haziran 2012'de ise Karamürsel K2 Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan dört kişi, gardiyanı bağlayıp darp ettikten sonra firar etmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En azılılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN