Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kimyasal anlaşması Güvenlik Konseyi kararına dönüşsün'

Giriş Tarihi: 26.9.2013

Cumhurbaşkanı Gül ve Fransız mevkidaşı Hollande ortak görüş açıkladı: Suriye'deki kimyasal silah anlaşması yaptırım gücü olan BM Güvenlik Konseyi kararına dönüşmeli

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 68. BM Kurulu genel görüşmeleri için bulunduğu New York'ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesinde ağırlıklı olarak Türkiye'nin AB üyelik süreci ve Suriye'deki gelişmeler ele alındı. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, önümüzdeki dönemde Türkiye'ye geleceğini belirtirken, fasılların aşamalı olarak açılmasıyla Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin devam etmesini desteklediklerini belirttiği kaydedildi. Gül ise görüşmede, AB üyeliğinin Türkiye'nin stratejik hedefi olduğuna dikkat çekerek, katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılmasına ülke olarak büyük önem verdiklerini vurguladı. Gül- Hollande buluşmasında her iki liderin, Suriye'deki kimyasal silahların imha edilmesini öngören anlaşmanın mutlaka yaptırım gücü olan bir BM Güvenlik Konseyi kararına dönüşmesi gerektiğine vurgu yaptıkları belirtildi. Gül, Hollande'nin yanısıra Somali, Lübnan, Slovenya, Gürcistan Cumhurbaşkanları ve Hollanda Kraliçesi Maxima ile de bir araya geldi.

BM GK ÜYELİK RESEPSİYONU

Cumhurbaşkanı Gül, çalışmaları kapsamında Türkiye'nin, 2015-2016 döneminde BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığı nedeniyle resepsiyon verdi. New York'taki Türkevi'nde düzenlenen resepsiyona devlet ve hükümet başkanları ile çok sayıda ülkeden dışişleri bakanı ve büyükelçi katıldı. BM'de iki ayrı toplantıya katılan ve birine başkanlık eden Gül "Aşırı yoksulluk ve açlığı 2030 yılı itibariyle yok etmeliyiz"dedi.

"KONUŞMAM BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ"
Gül Genel Kurul toplantılarına ilişkin gözlemlerini ise Twitter hesabından paylaştı. Gül "Üçüncü sırada yaptığım konuşmamda önemli dünya meseleleriyle alakalı görüşlerimi paylaştım. Konuşma Genel Kurul'da büyük ilgi gördü. Çıkışta çok sayıda ülke temsilcisi tebrik etti"dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kimyasal anlaşması Güvenlik Konseyi kararına dönüşsün'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN