Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uçaklar tespit etti özel tim yakaladı

Cezaevinden kaçan 18 PKK'lı bir günde ele geçirildi. King Air 350 tipi gözetleme uçağı ve İHA'larla yerleri tespit edilen firariler, sık ormanlık alandan oluşan Ortaçanak bölgesinde özel harekât tarafından pusuya düşürüldü

Bingöl M Tipi Cezaevi'nden firar eden 18 tutuklu ve hükümlüden 17'si dün saat 05.30'da Bingöl'e 30 kilometre uzaklıktaki Ortaçanak'ta yakalandı. Firari mahkûmlardan Ekrem Taş ise kaçışını bir müddet daha sürdürse de akşam saatlerinde ele geçirildi. Firarın ortaya çıkmasından sonra valilik, Bingöl Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanlığı ile Polis Özel Harekât Şube Müdürlüğü'ndeki uzman kadroların katılımıyla kriz masası oluşturuldu. Toplantıya 5 kişilik istihbarat ekibi de katıldı. Firarilerin Bingöl'e en yakın noktada yer alan muhtemel gizlenebilecekleri alanlar tartışıldı, firarilerin dosyaları incelendi. 11'inin dağ kadrosunda yer aldığı ve bunlardan 6'sının ise daha önce Bingöl kırsalında faaliyet yürüttüğü belirlendi. Firarilerin sık ormanlık alandan oluşan ve görüş mesafesinin düşük olduğu Ortaçanak'a kaçmış olabilecekleri değerlendirildi.

TERMAL KAMERALARLA İZLEDİLER

Kaçan PKK'lıların bıraktığı kıyafetler ve ayakkabıları koklayan özel eğitimli köpekler de adres olarak aynı bölgeyi gösterdi. "Çok gizli" tutulan operasyon kapsamında Ortaçanak'ta 7 ayrı noktaya Bingöl Jandarma Özel Harekât Tabur Komutanlığı ile Polis Özel Harekât timlerinden oluşan 5 ayrı tim helikopterle indirildi. Örgütün geçmişte Ortaçanak bölgesindeki köylerden erzak ihtiyacını karşılamak için kullandığı köy ve mezra girişlerine de pusu atan güvenlik güçleri Baykuş ve Yarasa adı verilen gece görüşlü dürbün ve termal kameralarla araziyi gözetledi. Bölgedeki PKK telsizlerindeki hareketliliğe dair sinyal bilgileri ile cep telefonu baz sinyalleri de alınınca güvenlik güçleri harekete geçti. Emniyetin filosuna kattığı King Air 350 tipi gözetleme uçağı, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve 4 helikopter de havadan gözetleme yaptı. Geceyi arazide geçiren mahkûmlar dün sabaha karşı Ortaçanak bölgesine ulaştı. Daha önce bölgede faaliyet yürüten PKK'lılardan Ekrem Taş arazi keşfine çıkarıldı. Gökyüzünün bile görünmediği sık ormanlık alanda dinlenmek için mola veren mahkûmların etrafı özel timler tarafından çembere alındı.

HEDEF KARA CEHENEM'Dİ
Uzun yol yürüdükleri için yorgun olan mahkûmlara, 05.30 sıralarında "Teslim olun" çağrısı yapıldı. Silahsız olan firariler teslim oldu. Firarilerin, Ortaçanak bölgesini geçip, 7 kilometre uzaklıktaki sık ağaçlarla kaplı Kara Cehennem Ormanları'na ulaşmayı amaçladığı öğrenildi. PKK'lılardan Diren Yaşa, Osman Kılıç, Devrim Kavak, Selami Kızıl, Ekrem Taş, İbrahim Engin'in örgüt içindeyken 2008-2012 yılları arasında Bingöl kırsalında uzun süre faaliyet yürüttüğü, bu nedenle diğer mahkûmlara öncülük ettikleri belirlendi. Mahkûmların daha önce sığınak kazma, barınma, üslenme gibi konularda tecrübeli oldukları için cezaevindeki tüneli de rahatlıkla kazdıkları, 3 ayrı noktada çökme tehlikesi olduğu koğuşlardaki eşya ve kazılan hafriyattan çıkan taş ve beton parçalarıyla destek verdikleri belirtildi.

BAKAN GÜLER: JANDARMANIN BAŞARISI
Cezaevinden firar eden 18 PKK'lının olayın üzerinden 24 saat geçmeden yakalanması üzerine İçişleri Bakanı Muammer Güler, jandarmayı kutladığını söyledi. Bakan Güler, "Hemen olayın akabinde yakalanmış olmalarını da emniyet teşkilatı ve jandarmamız için büyük bir operasyon başarısı olarak görüyorum" diye konuştu. Firarla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten Güler, "Çünkü bu basit bir olay değil. Nasıl oldu, bu kadar uzun süre o topraklar nereye götürüldü, hangi işbirlikleri yapıldı? Bununla ilgili elbette Adalet Bakanlığımız titiz inceleme yürütüyor. Biz de Bakanlık olarak dış güvenlikten sorumluyuz. Bizim de incelemelerimiz sürüyor" dedi.

ERZAK TEMİNİNE GİTMİŞTİ EN SON O ELE GEÇİRİLDİ
Firari mahkûmlardan Ekrem Taş, erzak temini için arkadaşlarından ayrılmıştı. 17 PKK'lıyı yakalayan özel harekât, bir süre sonra Ekrem Taş'ı da ele geçirdi. Bingöl merkez Gökdere köyü nüfusuna kayıtlı olan 'Erdal Zaza' kod adlı Ekrem Taş, Ortaçanak, Dallıtepe, Kara Cehennem Ormanları bölge sorumlusuydu. 2011'de Bingöl'de valilik önündeki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını hedef alan kadın canlı bombayı, Ortaçanak'tan Bingöl kent merkezine getiren kişiydi. Canlı bombayı fark eden anne Nesibe Belgin canlı bombanın üzerine atlayarak faciayı önlemiş ancak oğlu Veysel Belgin'le birlikte ölmüştü.

CEZAEVİ MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI
Bingöl M Tipi Ceza İnfaz Kurumu Birinci Müdürü, 18 tutuklu ve hükümlünün firar etmesiyle ilgili soruşturma kapsamında görevden alındı. Firarla ilgili idari ve adli soruşturmanın devam ettiğini açıklayan Adalet Bakanlığı, soruşturmanın selameti açısından, birinci müdürle, üç ikinci müdür ve bir başmemurun, görevinden alındığını bildirdi.

PKK SAHİP ÇIKMADI
PKK'lı mahkûmlara örgüt sahip çıkmadı. Örgütün çözüm sürecini sıkıntıya sokabileceği gerekçesiyle kaçak teröristlere sahip çıkmadığı ve kırsalda kaçmalarına yardımcı olmadığı belirtildi. Firarilere sahip çıkılmaması için telsiz kestirmelerine de talimatlar yansıdığı öğrenildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçaklar tespit etti özel tim yakaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN