"Esad'ın gidişi muğlak olmamalı"

Giriş Tarihi: 28.9.2013
New York'ta Suriye Halkının Dostları Grubu Toplantısı'nda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'deki Suriyeli mülteci sayısının 600 bine yaklaştığını, BM öngörülerine göre bu rakamın yıl sonuna kadar 1 milyona ulaşabileceğini söyledi. "Bu böyle devam edemez" diyen Davutoğlu, bir an önce Suriyeli mülteciler için güvenli bölgeler oluşturulmasını ve insani yardım koridorlarının açılmasını talep etti. Davutoğlu, Cenevre 2'nin, yönetim yetkilerinin devredilmesi, demokrasiye geçişin sağlanması ve Esad rejiminin tüm unsurlarıyla görevden uzaklaştırılmasıyla sonuç doğurucu olabileceğini, Esad ve cevresindekilerin gidişinde bir muğlaklık olmaması gerektiğini söyledi. Bakan Davutoğlu, Suriye'de son dönemde endişelere neden olan radikallerle ilgili olarak "Radikallik, hoşgörüsüzlük, mezhepçilik rejimin eylemlerinden kaynaklanmaktadır. İşin gerçeği Suriye'deki rejim tüm bunları kendi yararına kullanmaktadır" dedi.

FABIUS: HIZ VER DİK

Konferansta konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da Suriye'deki krize kalıcı çözüm bulmak amacıyla da çalışmalara hız verdiklerini söyledi. Fabius, bugün P5 ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi arasında yapılacak toplantıda Cenevre-2 Konferansı'na ilişkin bir tarih belirlenmesini de amaçladıklarını vurguladı.

Teröre karşı küresel fon kurulacak
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD'li meslektaşı John Kerry'nin eşbaşkanlık yaptığı Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'nda (TMKF), "Şiddete Varan Aşırılıkla Mücadele Küresel Fonu"nun oluşturulması kararlaştırıldı. ABD ve Türkiye'nin eşbaşkanlığında 2011 yılında kurulan TMKF, 30 üye ülkenin katılımıyla New York'taki Waldorf Astoria Oteli'nde toplandı. Davutoğlu ve Kerry, forumun açılışında birer konuşma yaptı. Eşbaşkanlar, uluslararası terörle mücadele etmek için ülkelerinin çabalarını artırıcağını söyledi. Davutoğlu ve Kerry, "Şiddete Varan Aşırılıkla Mücadele Küresel Fonu"nun oluşturulacağını belirtti. Davutoğlu, "Terörle mücadele için hukuki kuralları güçlendirmeliyiz" diyerek, bu konuda ABD ile devamlı bir sinerji içerisinde olduklarına değindi. Kerry ise yaptığı konuşmada, Ankara'daki Amerikan Büyükelçiliği'ne yapılan saldırıda hayatını kaybeden Türk güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu'nun da ismini andı

Yeni 5'li ittifak
Dışişleri Bakanlığı, Bakan Ahmet Davutoğlu'nun, Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya arasında gayrıresmi bir istişare ve eşgüdüm platformu kurulmasına yönelik olarak hayata geçirilen 'MIKTA' girişiminin 25 Eylül 2013'de New York'ta yapılan Dışişleri Bakanları düzeyindeki ilk toplantısına katıldığını duyurdu . MITKA toplantısını Rus medyası 'Yeni bir ittifak doğuyor' başlığıyla verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Esad'ın gidişi muğlak olmamalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN