Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye için tarihi gün

Bugün Türkiye'de tarih yazılıyor. 11 yılda hazırlanan ''ni Başbakan Erdoğan saat 11.00'de açıklayacak. Paketin amacı din, dil, ırk ayırmadan herkesin kendini 1. sınıf vatandaş hissetmesi

Giriş Tarihi: 30.9.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, 11 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ""ni bugün Türk ve dünya kamuoyu ile paylaşacak. Toplumun dezavantajlı kesimlerinin sıkıntılarını giderecek devrim niteliğinde değişiklikler içeren paket, Türk demokrasi tarihi açısından dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Demokrasinin yeni kilometre taşı niteliğindeki paketi Başbakan Erdoğan, bugün saat 11.00'de Başbakanlık Yeni Bina'da gerçekleştirilecek medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleri ve Ankara temsilcilerinin de yer alacağı basın toplantısı ile kamuoyuna duyuracak. Erdoğan'ın konuşması aynı anda Arapça, İngilizce'ye de çevrilecek. TRT (6) Şeş'ten de Kürtçe yayınlanacak. Böylece bölge halklarının yanında tüm dünya kamuoyu da Türkiye ile birlikte pakette yer alan düzenlemeleri öğrenmiş olacak.

5 AYAKLI PAKET


41 maddeden oluşması beklenen paket, 5 ayak üzerine oturacak. Bu ayakları; devletin on yıllardır devam eden yanlış uygulamaları ve baskıları nedeniyle mağduriyet yaşayan kesimler oluşturuyor. Bu kesimler "Mütedeyyin vatandaşlar, Kürtler, Aleviler, azınlıklar ve Romanlar" olarak sıralanıyor. Paketin amacı, "Herkesin kendisini birinci sınıf vatandaş hissetmesi ve tüm demokratik haklardan eşit olarak yararlanması" olarak gösteriliyor. Düzenleme kapsamındaki adımların önemli bölümü Meclis'e gönderilecek "Demokratikleşme Paketi Yasa Tasarısı" ile hayata geçirilecek. Bazı düzenlemeler ise idari kararlarla yani genelge, yönetmelik, tüzük değişiklikleri ve uygulamadaki tutum değişikliği ile tamamlanacak. Düzenlemeler hızla neticelendirilerek toplumun geniş kesimlerinin demokratik soluk alması sağlanacak.

SON SÖZ ERDOĞAN'IN

Paket; Başbakan Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, AK Parti Genel Başkan yardımcıları Mehmet Ali Şahin, Numan Kurtulmuş, Hüseyin Çelik ve Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın da bulunduğu bir komisyon tarafından hazırlandı. Kurmayları ile sık sık bir araya gelen ve düzenlemelere son şeklini veren Başbakan'ın, son dakikaya kadar paket üzerindeki çalışmalarını sürdüreceği belirtiliyor. 11 yıl boyunca yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan paket çamlışmalarında Alevi, Kürt sorunu, dini azınlık çalıştayları ve Akil İnsanlar Heyetleri'nin raporlarından faydalanıldı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye için tarihi gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN