Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bozdağ'dan Alevi açılımı açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'Alevi açılımı' konusundaki çalışmaların devam ettiğini belirterek 'Bu çalışma bittiği zaman yeni adımlar atılacaktır.' dedi.

Giriş Tarihi: 1.10.2013 13:55
Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında, 'demokratikleşme paketi' ile ilgili soruları cevaplandırdı. Demokratikleşme paketinde Aleviler konusunda adımların olmadığına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine Bozdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çalışma başlatıldığını hatırlattı. Bozdağ, 'Bu paketin içerisinde bu çalışmanın olacağına, bu çalışmadaki bütün konuların olacağına dair bizim bir açıklamamız olmadı. Ama konuda şu da olacak, bu da olacak diye yazılanlar oldu. Beklentileri onlar belki farklı bir noktaya veya bu pakete odaklandırdı. Bizim bundan önce yaptığımız çalışmalarda ortaya koyduğumuz samimiyet bunu açıkça ortaya koyuyor. Bu çalışma bittiği zaman yeni adımlar atılacaktır ve bu konularda da gerekli değerlendirmeler şu anda çalışma içerisinde yapılıyor bittikten sonra kamuoyuyla biz bunu paylaşacağız.' dedi.

ALEVİLERİ DE İLGİLENDİREN DÜZENLEMELER

Pakette Alevileri de ilgilendiren düzenlemeler olduğunu belirten Bozdağ, 'Bu paketin içerisinde toplumumuzun pek çok kesimini ilgilendiren, esasında 76 milyonun tamamını ilgilendiren konular var. Bu paketin tamamı bütün Alevi vatandaşlarımızı da ilgilendiriyor. Sadece Niğde Üniversitesi'nin isminin değiştirilmesi değil, ayrımcılıkla ilgili düzenleme olsun, nefret suçlarıyla ilgili düzenleme olsun, diğer bütün düzenlemeler de esasında bütün herkesi ilgilendiren düzenlemeler.' diye konuştu.

YAŞAM TARZINA GARANTİ

Bozdağ, demokratikleşme paketindeki adımların önemine işaret ederek şöyle konuştu: 'Bu bizim hazırladığımız ilk paket değildir, son paket de olmayacaktır, Türkiye'nin ihtiyaçları, Türkiye'de yaşadığımız sorunlar bu konularda başka adımların atılmasını da getirecektir. Bu paketin içerisinde yer alan her konu etnik birtakım nedenler veya dini birtakım nedenler, insanların sahip olduğu farklı sıfatlar nedeniyle yapılmış düzenlemeler değil. Bu düzenlemelerin tamamı Türkiye'mizde yaşayan hem Alevi anlayışına sahip vatandaşlarımız, hem farklı etnik kökenlere sahip insanlarımız, herkes için geçerli. Seçim barajı düştüğünde bundan Alevi vatandaşlarımız istifa etmeyecekler mi? Edecekler. Yaşam tarzına müdahale, herkesin yaşam tarzını garanti altına alan, teminat altına alan, müdahale edene ceza öngören, yaptırım öngören bir anlayış herkesi ilgilendirmiyor mu? İnancının gereğini yaşama konusunda da yine burada teminatlar getiriliyor. Sadece hürriyet alanı açılmıyor, bu hürriyet alanının ortaya koyduğu teminatlara birileri müdahale ettiği zaman, insanların yaşam tarzlarına, dini inançlarına göre müdahale ettiği zaman onları cezalandıran adımlar attık.'

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bozdağ'dan Alevi açılımı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN