'Halkın yüzde 75'i olumlu karşıladı'

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Arınç "Ümit ediyorum ki, yıl sonuna doğru bugün söylediklerimizin büyük kısmını gerçekleştirmiş olacağız" dedi

Giriş Tarihi: 1.10.2013
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, demokratikleşme paketi ile ilgili 81 ilde halkın nabzının tutulduğunu ifade ederken, "Yüzde 75 olumlu karşılamıştır" dedi. Arınç, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından şu mesajları verdi:
Ajanslardan gelen haber şu: Bütün illerde kahvehaneler başta, toplanma yerlerinde halkın nabzı tutulmuştur. Yüzde 75 paket olumlu karşılanmıştır. Yüzde 25 olumsuzlukların içinde, "Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi var ama Alevi olarak bunları da bekliyorduk onlar niye yok" diye kısmi eleştiriler var. Başbakanımız şunu söyledi. "Arkadaşlar bu bir süreçtir bitmemiştir." Yarın başka kararlar açıklayabiliriz.
Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ başkanlığında Alevi vatandaşlarımızın taleplerini dikkate alacak çalışmalar henüz sonuçlanmadı. İhtilaflı konular var. Alevi vatandaşlarımızı temsil iddiasında bulunan pek çok dernek, federasyon, her birinin ağzından çıkanlar farklı. Gerçek muhataplarımızı bularak onlarla akli mantıki makul talepleri çözmeye ve halletmeye çalışıyoruz. Madem ki süreç bitmemiştir süreç dinamiktir. Yarını beklemek, 1 ay sonrasını beklemek 3 ay sonrasını beklemek varken bugün yapılan pozitif açıklamalarda bardağın yüzde 90 dolu tarafını görmeden yüzde 10'luk varsa boş tarafına fikirler üretmenin anlamsız olduğunu söylemek istiyorum. Süreç devam ediyor bizi takip edin.
Ümit ediyorum ki yıl sonuna doğru bugün söylediklerimizin büyük kısmını gerçekleştirmiş olacağız.
(Füze Savunma Sistemi ihalesini Çinli firmanın almasına ABD'nin tepkisi haberleri): Bazı konuları birbiriyle karıştırmamak doğru olur. Biz Türkiye'nin çıkarlarından başka şey düşünmeyiz. Başka bir ülkenin bu konuda "Benim onlarla ihtilafım var, ben onları kara listeye almıştım. Siz nasıl olur da onlara ihale verirsiniz" demesi mümkün değil. Kaldı ki, ABD yetkilileri bu konuda saygılı bir ifade kullanmıştır.
(Kılık kıyafet düzenlemesinin üç alanda uygulanmaması gelecekte değişir mi?): Sayın Başbakanımızın sabah ifade ettiği hususlara ilave edecek konu yoktur. Bu görüşmeler sonucunda bazı hassasiyetler dikkate alınarak yapılmış bir konuşmadır. Böyle bir hususun 3.5 veya 10 sene önce ortaya atıldığında gelebilecek suçlamaları hepiniz tahmin ederdiniz. "Laiklik elden gidiyor, irtica hortladı. Bilmem kim göreve" sesleri şu ana kadar çıkmadı. Neden? Demokrasi kültürü yerleşti. Gerçek laikliğin uygulamasının ne olduğunu herkes görmeye başladı.
(Mısır'da tutuklu gazeteci Metin Turan ile ilgili girişim oldu mu? Birleşik Arap Emirlikleri'nin devreye sokulabileceği tweeti atıldı) Metin Turan için aklınıza ne geliyorsa, her şeyi yapıyoruz. Mısır'ın içindeki şartlar malum. Benim Metin Turan'a bir mesajım olmalı: 'Metin Turan böyle tweetler gönderme. İçinde bulunduğun şartları bizden daha iyi biliyorsun. Türkiye ve hükümet senin arkanda. Sen böyle tweetler atmaya devam edersen hakkında olabilecek başka suçlamalara da maruz kalabilirsin.'

Tezkere perşembe Meclis'te
Başbakan Yardımcısı Arınç, 4 Ekim'de sona erecek olan Suriye'ye ilişkin tezkerenin, 3 Ekim'de yeniden Meclis'e geleceğini söyledi. Tezkerenin tekrar Meclis'ten izin almak üzere dün imzalandığını söyleyen Arınç, "Bir önceki tezkerenin aynısı olup olmadığını Meclis'te okununca göreceğiz" dedi.

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu
Kurban Bayramı tatili, idari personelin arife günü izinli sayılması üzerine 9 gün oldu. Başbakan Yardımcısı Arınç bayram tatiliyle ilgili şunları söyledi: "Halkımızın ulaşımında bir kolaylık olması nedeniyle Kurban Bayramı tatili süresinde 12 Ekim 2013 Cumartesi 01.00'den başlayarak, 21 Ekim 2013 Pazartesi 03.00'e kadar köprü ve otoyollardan geçiş ücretsiz olacaktır. Bugünden bir karar aldık, 14 Ekim Pazartesi arife günü öğleye kadar kamu personeli yarım gün idari izinli sayılacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Halkın yüzde 75'i olumlu karşıladı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN