Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Muhalefet kötümserlik hastalığına tutulmuş'

Giriş Tarihi: 2.10.2013

'ni eleştiren muhalefeti "Milletin sevincini paylaşamamakla" suçlayan Erdoğan "Kötümserlik hastalığına tutulmuşlar. Paketle ilgili senaryoların tamamı asılsızdır" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün açıkladığı 'ne muhalefetten yapılan eleştirilere sert yanıt verdi. Erdoğan, Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Sektörü Değerlendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşma ile Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söyledi:
DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOKTUR: Demokratikleşme Paketi'ni açıklarken, muhalefetin tutumu hakkında bazı öngörülerde bulunmuştuk. Nitekim muhalefet temsilcileri tam da tahmin ettiğimiz gibi pakete kulp takmaya, eleştirmeye, paket üzerinden o bildik korku senaryolarını tekrar etmeye başladılar. Dünyanın hiçbir yerinde yenilikler karşısında duran bir muhalefet yoktur.
HENDEK KAZAN MUHALEFET: Normal olan muhalefetin reform iradesi ortaya koyması, iktidarın bunu frenlemesidir. Senin reforma yönelik attığın bir adım var mı, bir teklif var mı bunu ortaya koy. Böyle bir şey söz konusu değil. Bizde sürekli frene basan, sürekli engel çıkaran, hendek kazan bir muhalefet var.
11 YILDAN FARKSIZ: Dün ve bugün paket ile ilgili söylenenleri alt alta koyun 11 yıl boyunca her yenilik karşısında söylenenlerden tek bir farkını bile bulamazsınız. Er ya da geç millet bu muhalefet partilerini değiştirecek, bugüne kadar değiştirdiği gibi, değişime zorlayacaktır.
MUHALEFETİN KÖTÜMSERLİK HASTALIĞI: Paketle ilgili ortaya konulan senaryoların tamamı asılsızdır. Yapılan eleştiriler laf olsun kabilinden, biz de bir şey söyledik kabilinden, adet yerini bulsun kabininden eleştiri seviyesini maalesef geçemiyor. Türkiye'nin hiçbir başarısıyla sevinemeyen, hiçbir gururunu paylaşamayan, baştan aşağı kötümserlik hastalığına tutulmuş bir muhalefet ne yazık ki demokratikleşmede atılan adımlarda karşısında da milletin sevincini, gururunu paylaşamıyor.
BÜTÜN İNANÇLAR TEMİNAT ALTINDA: (Ruhban okulu ve Alevi Açılımının pakette eksik kaldığı eleştirileri) Bütün beklentilere cevap verecek şekilde yaptık. Ülkemizdeki tüm inanç gruplarının kendilerine göre beklentileri vardır. Ama ülkemizdeki gelişmeler birçok şeyleri beraberinde getirir. Burada da yaptığımız açıklamalarda bütün inanç gruplarının inançlarının teminat altına alınması herhangi bir ayrımcılığa gidilmemesi bunların hepsi onları ilgilendiriyor.
BARDAĞIN BOŞ TARAFINI ÖLÇÜYORLAR: Medya yazılı ve görsel olarak çok iyi okudu gördü değerlendirdi. Çok iyi görmeyenler ki bunlar parmak sayısını bile bulmaz onlar da bardağın boş tarafında kaç santim var ona bakıyor onu incelemeye çalışıyor.
YARGI SÜRECİ DEVAM EDİYOR: (BDP'nin "süreci açmaz" eleştirileri) Bunların hiçbirinin yasa ile alakası yok. Şiddete bulaşmamış olanlar için biz 3. ve 4. paketi yaptık. Bunların hepsi yargıda olan süreçtir zaten. Yargıda olan süreç de zaten bunların içerisinden çıkacak olanlar cezaevlerinden çıkmaktadır ama çıkmaması gerekenler de çıkmamaktadır.
BDP'NİN NE DEDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL: (BDP'nin eleştirileri) Benim için halkımın ne dediği önemli. Onların söyledikleri çok da önemli değil. Ama ne dedik bu ne ilktir ne de sondur. Gelecekte daha başka paketler de oluşur açılabilir.
CUMHURBAŞKANI'NA KATILIYORUM: (Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşması) Gayet güzel hazırlanmış. Ülkemizin iç ve dış politikasını, bölgedeki gelişmeleri ele alan konuşmaydı. Ekonomik konularla alakalı tavsiyeleri de ele alan konuşmaydı. Katılıyorum.

KABİNEDE REVİZYON: HER ŞEY OLABİLİR
Başbakan Erdoğan gazetecilerin "Bakanların belediye başkan adaylıkları ve kabine revizyonu beklentisi" ile ilgili sorularını yanıtlarken "Ben bunlara daha önce de yanıt verdim. Her şey olabilir" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Muhalefet kötümserlik hastalığına tutulmuş'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN