Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunan'ın mirasına 5 milyon tazminat

Giriş Tarihi: 2.10.2013

AİHM, Türkiye'de kendilerine miras kalan taşınmazları alamayan iki Yunan vatandaşına Ankara'nın toplam 5 milyon euro tazminat ödemesine hükmetti

Türkiye,"mülkiyet hakkı"nın ihlal edildiği gerekçesiyle iki Yunan vatandaşına toplam 5 milyon euro tutarında tazminat ödemeye mahkûm oldu. Fransa'nın Strazburg kentinde faaliyet gösteren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), iki Yunan vatandaşının Ioannis Fokas and Evangelos Fokas'ın 2002 yılında yaptıkları şikâyeti üzerine açılan davayı 29 Eylül 2009'da Türkiye aleyhinde sonuçlandırmış ancak tazminatı belirlememişti. AİHM, son kararında ise, uyruklukları ve Yunanistan ile Türkiye arasındaki mütekabiliyet ilkesi nedeniyle Türkiye'de ölen kız kardeşlerinden kendilerine kalan taşınmazları alamadıkları belirtilen Fokas kardeşlerine, "mülkiyet hakkı"nın ihlal edildiği gerekçesiyle maddi tazminat olarak toplam 5 milyon euro ödenmesine hükmetti. Buna ek olarak mahkeme masrafları için toplam 15 bin euro da ödenmesine de karar verildi.

SAYIN ÖCALAN'A ONAY

AİHM, Abdullah Öcalan için "sayın" sözcüğünü kullandıkları gerekçesiyle mahkûm olan 19 kişiyle ilgili başvuruda ise ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek yüksek bir tazminat belirledi. Türkiye'de 2008'de Halfeti Savcısı'na gönderdikleri mektuplarda Abdullah Öcalan için "sayın" ifadesini kullandıkları için yargılanıp mahkûm olan 19 kişinin şikâyetine ilişkin davada AİHM, 2009'da başvuruda bulunan 19 kişiye maddi olarak 640'ar euro, manevi olarak da 2 bin 500'şer euro olmak üzere, toplam 59 bin 660 euro tutarında tazminatın yanı sıra mahkeme masrafları için de toplam bin euronun ödenmesine hükmetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunan'ın mirasına 5 milyon tazminat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN