Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'AB, anadilde bizi örnek alsın'

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan Demokratikleşme Paketi'nde yer alan özel okullarda ana dilde eğitim hakkı ile birçok Avrupa ülkesinin önüne geçildiğini söyledi. İstanbul'da düzenlenen OECD Eğitim Bakanları Gayri Resmi Toplantısı'nda konuşan Erdoğan eğitimde yeni ve önemli bir adımın son reform paketiyle atıldığını belirterek şunları söyledi: "Özel okullarda, arzu edilen anadillerde eğitim yapılabilmesinin yolunu açarak, bu alanda bizi pek çok Avrupa ülkesinin dahi önüne geçiren bir reformu hayata geçirmiş olduk. Bilindiği gibi Avrupa ülkelerinde yaklaşık 5 milyon Türkiye kökenli insanımız yaşıyor. Bu vatandaşlarımızın çok büyük bir bölümü, tüm taleplerine ve uğraşlarına rağmen anadilde eğitim hakkını elde edemediler. Verilmesi lazım bu hakkın. AB müktesebatı içinde olmasına rağmen bu hak maalesef kendilerine teslim edilmemiştir. Biz ise şu anda Avrupa ülkelerinden bu konuda Türkiye'yi örnek almalarını sağlayacak bir adımı atmış bulunuyoruz." Erdoğan, Suriye konusunda Birleşmiş Milletler'e yönelik eleştirilerini de yineledi: "Uluslararası örgütlerin yapılarında reforma gidilmesi gerektiğini savunuyoruz. Ve şu anda da BM Güvenlik Konseyi'ni felç olmuş bir halde görüyorum. Ve 5 ülkenin iki dudağı arasına sıkışmış

PAKET AVRUPA'DA ANLATILACAK
Türkiye demokratikleşme paketini konuşurken, AK Parti paketin rüzgarını arkasına alarak Avrupa'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, kurmaylarına demokratikleşme paketini "Avrupa'ya anlatın" talimatı verdi. Başbakanlıkta bu konu ile ilgili çalışmalar başlatılırken, kısa süre içinde AK Parti ve hükümetten oluşturulacak gruplarla Avrupa'ya paketi anlatacak. Avrupa'ya gidecek heyetlerin hedefinde Avrupa kamuoyu olacak. Türkiye'nin hala siyasi engellere takılan AB üyeliğine rağmen reformcu kimliğini devam ettirdiği ve açıkladığı son paketin bu kapsamda atılan en büyük adımlardan biri olduğu vurgulanacak. Özellikle, Başbakan Erdoğan'ın "bu paket ne ilk ne de son" mesajı verilecek. Erdoğan da bu kapsamda 5, 6, 7 Kasım'da Finlandiya, İsveç ve Polonya'ya gidecek.

'BAYRAMA YETİŞECEK'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç İzmir'de gazetecilerin Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin sorularını yanıtladı. Arınç düzenlemelerin bir kısmının bayrama kadar yürürlüğe gireceğini söyledi. Arınç, pakete yabancı basının ilgisiyle ilgili de "Dış basında ertesi günkü 47 haberin analizi yapıldı. Almanya, Fransa, ABD, İtalya, Ortadoğu basını olmak üzere 47 başlık ve haberden 38'inin olumlu yansıdığını, 7'sinin olumsuz olduğunu 2'sinin de tarafsız görüldüğünü tespit etmişler" dedi.

AKPM: MEMNUN OLDUK
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Jean-Claude Mignon, Demokratikleşme Paketi'ni memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Mignon, "Açıklanan ve büyük bir kısmı Türk halkının beklentilerini tatmin ettiği ve bizim gözlemlerimizi karşıladığı görülen demokratikleşme paketini memnuniyetle karşıladık" dedi. Mignon, paketin en kısa zamanda derin bir demokratik tartışma içinde hayata geçirilmesini umut ettiklerini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'AB, anadilde bizi örnek alsın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN