Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhban Okulu'na 'Altın Şafak' engeli

Ruhban Okulu açılışının demokratikleşme paketinden çıkarılmasına, Altın Şafak'ın yükselişi nedeniyle Batı Trakya konusunda Yunanistan hükümetinin sözlerini tutamamasının neden olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 3.10.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı demokrastikleşme paketinden son gün çıkarılan Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması "Altın Şafak" engeline takıldı. Başbakan Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, geçtiğimiz yıl yaptıkları görüşmede karşılıklı haklar konusunda adım atma karar birliğine varmıştı. Bu kapsamda Yunanistan ve Rodos'taki Osmanlı eserlerinin TİKA aracılığı ile restorasyonu, Rodos'ta yer alan Niyazi Mısri'nin kabrinin yeniden düzenlenmesi gibi birçok adım konuşuldu. Batı Trakya'daki Türk azınlıklara inanç hürriyeti konusundaki kısıtlamalarının kaldırılması konusunda fikir birliğine varıldı. Ancak ülkedeki ekonomik kriz ve ırkçı Altın Şafak Partisi'nin yükselişi nedeniyle bu yönde hiçbir adım atılmadı. Türkiye'de ise 2011'den itibaren Azınlık Vakıflarına 2.5 milyar TL'lik gayrimenkul iadesi yapıldı. Büyükada'daki Rum Yetimhanesi, Rum Ortodoks Patrikanesi'ne iade edildi. Kanunda yer alan Rum patriğinin Türk vatandaşı olması şartı nedeniyle Fener Rum Patrikhanesi'nin en yüksek yönetim organı olan "Büyük Sen Sinod" üyesi 14 metropolite Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığı verildi. Türkiye'deki önemli demokratik reformlara karşın Yunanistan'dan herhangi bir adım gelmemesi Türkiye'de hayal kırıklığı yarattı.

DİPLOMASİ SONUÇSUZ
İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasındaki yoğun diplomasi de bu süreçte çözüm sağlamaya yetmedi. Bunun üzerine hükümet Ruhban Okulu'nun açılışı konusunda, Yunanistan'ın tavrını izleme karar verdi. Diplomatik kaynaklar, Batı Trakya'da müftülerin, imamların ve Kuran kursu hocalarının halen devlet tarafından atandığını ve Trakya'da bulunan Türk azınlığa seçim hakkı verilmemesi gibi temel sorunların masada olduğunu belirterek, "Türkiye'de yapılan reformlara rağmen Yunanistan'dan hiçbir adım atılmadı" değerlendirmesi yaptı. 1844'te açılan Heybeliada Ruhban Okulu, 1971'de çıkarılan "Özel Okullar Kanunu" ile kapatıldı. AK Parti hükümeti, demokratikleşme paketi kapsamında okulun "YÖK'e bağlı bir vakıf üniversitesi" ya da "Bir üniversitenin fakültesi" olarak açılması seçenekleri üzerinde çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhban Okulu'na 'Altın Şafak' engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN