Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak tezkeresine çözüm süreci ayarı

Irak'ın kuzeyine asker gönderme süresini 1 yıl daha uzatacak tezkere Meclis'e sunuldu. 17 Ekim'de süresi dolacak tezkerede bu kez sınır ötesi harekât için "gerektiği takdirde" denildi

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Hükümet, Irak tezkeresinin süresinin 1 yıl daha uzatılmasını içeren yeni tezkereye 'süreç ayarı' yaptı. Tezkerede, sınır ötesi harekat için 'gerektiği takdirde' ifadesi getirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak'ın kuzeyine gönderilmesine ilişkin tezkerenin süresini 1 yıl daha uzatan yeni tezkere Meclis'e sunuldu. 17 Ekim'de süresi dolacak olan tezkere 6. kez uzatılmış olacak. Gönderilen tezkerede çözüm süreci ve PKK'nın sınır dışına çekilmesi de dikkate alınarak bazı değişiklikler yapıldı. Önceki tezkeredeki ilk paragrafta yer alan 'terörist saldırılar' ibaresi kaldırıldı ancak son paragrafta yer alan aynı ifade korundu. Daha önceki tezkerede terörist saldırıların devam ettiğine vurgu yapılırken, yeni tezkerede bu ifadeye yer verilmedi.Sınır ötesi operasyon için ise 'gerektiği takdirde' ifadesi getirildi. Tezkereye "bölgede ahiren (son zamanlarda) meydana gelişmelerin etkisi devam etmektedir" ifadesi de eklendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla sunulan tezkerede şu ifadeler yer aldı:

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GÖRÜŞÜLECEK
"... Türkiye'ye yönelik terörist saldırılara ve tehdide karşı, terörizmle mücadelenin bir parçası olarak uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak üzere hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe belirlenecek şekilde, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, Irak'ın kuzeyinden ülkemize yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla, gerektiği takdirde sınır ötesine harekat ve müdahalede bulunmak üzere, Irak'ın PKK teröristlerinin yuvalandıkları kuzey bölgesi ile mücavir alanlara gönderilmesi ve görevlendirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 17 Ekim 2007 tarihli ve 903 sayılı Kararıyla Hükümete verilen ve son olarak 11 Ekim 2012 tarihli ve 1026 sayılı kararı ile bir yıl uzatılan izin süresinin 17 Ekim 2013'den itibaren 1 yıl daha uzatılmasını Anayasanın 92. Maddesi uyarınca arz ederim." Tezkerenin önümüzdeki hafta Perşembe günü TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak tezkeresine çözüm süreci ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN