Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Rusya'nın Libya'da devre dışı bırakılması hataydı"

Gül, Suriye için 'Proxy savaşı' (vekaleten savaş) ifadesi kullanırken, Rusya'nın Libya'da devre dışı bırakıldığını bu nedenle Suriye'deki tavrının kendisi için sürpriz olmadığını söyledi

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya'nın Libya'da 'Tamam' demesine rağmen devre dışı bırakılmasının Suriye konusundaki tutumunu doğurduğunu belirterek, "Bu savaş 'Proxy savaşı'na dönüştü. Dolayısı ile bu süreç içinde Rusya'nın takındığı tavır benim için hiç sürpriz olmadı" dedi. Gül, Stratejik İletişim Merkezi tarafından Renaissance Bosphorus Otel'de 4'ünce kez düzenlenen "İstanbul Forumu"nda konuştu. Gül, Ortadoğu değerlerdirmesinde özetle şunları söyledi:

ORTADOĞU'DA DEMOKRASİ
"Arap halkları da tıpkı Batılılar gibi çoğulcu toplumlar inşa etmeye muktedirdir. Demokratik ilerlemeye imkan verecek siyasi sistemlerin ve kültürlerin bir anda ortaya çıkmasını beklemek de biraz hayalcilik olur. Hiçbir ülkede bir gecede çoğulcu demokrasiye geçilemez."
"Mısır'ın kendi enerjisini tüketmeden bir an önce demokrasiye dönmesini ve ekonomik kalkınmasını hızlandırmasını samimiyetle arzu ediyoruz. Mısır'ın istikrarının zedelenmesinden tüm Arap alemi, Akdeniz, Orta ve Kuzey Afrika ve tüm uluslararası camia zarar görür."
"ABD ve İran liderlerinin başlattıkları doğrudan yapıcı temasları önemli buluyor ve destekliyoruz."

SURİYE SORUNU
"Bu savaş (Suriye savaşı) çok dar kapsamlı bir savaş değil şu anda. Bu savaşın taraflarını destekleyenlere baktığımızda bunun bir 'proxy savaşı'na (vekaleten savaş) dönüştüğü kaçınılmaz.
Ben daha önce Rusya ve İran'ın bu işin içinde olması gerektiğini açıkça söyledim. Özellikle Libya'daki ilk müdahaleden sonra bazı BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Rusya'yı 'Evet' dedikten sonra tamamen saf dışı bırakmış olmalarını herhalde Rusya'nın unutmasını beklemek mümkün değildir. Dolayısı ile bu süreç içinde Rusya'nın takındığı tavır benim için hiç sürpriz olmadı. Şimdi, kimyasal silahlarla ilgili bu son anlaşmada Suriye'de olup bitenlerin uluslararası güvenlik için tehdit olarak sınfılandırılması çok önemli. Bundan sonra bir insanlık dramı yaşanırsa BM Güvenlik Konseyi kararınca harekete geçileceğini tahmin ediyorum. Bu kapı açılmış oldu."

İSRAİL İLİŞKİLERİ
(İsrail ilişkileri sorulunca) Bu konuda yavaş da olsa bir gelişme var. Türkiye'nin temel beklentileri vardı. Hemen karşılanabilerler, özür dileme biliyorsunuz. Bunu İsrail hükümeti yaptı. Diğerleri de heyetlerarası görüşmelerle mesafe alınıyor."

Şemsiyesini kendisi tuttu
cuma namazını Tarabya'da Kalender Üstü Camisi'nde kıldı. Gül çıkışta şemsiyesini korumasının elinden alarak kendisi taşıdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rusya'nın Libya'da devre dışı bırakılması hataydı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN