BDP'den İmralı başvurusu

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, teröristbaşı Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvuru yaptıklarını söyledi. Buldan, ziyaretin hafta sonu gerçekleşebileceği yönünde beklentilerinin olduğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 7.10.2013 15:22 Güncelleme Tarihi: 7.10.2013 15:23
TBMM'de basın toplantısı düzenleyen BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi beklenen Kuzey Irak tezkeresine parti grubu olarak, 'Hayır' oyu kullanacaklarını söyledi. Hükümetin tezkereyi geri çekmesini isteyen Buldan, "Türkiye'nin ihtiyacı operasyon tezkeresi değil, demokratikleşme ve çözüm adımlarıdır." ifadesini kullandı.

Tezkere konusundaki görüşlerini açıkladıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Buldan, İmralı'ya yeni bir ziyaret için Adalet Bakanlığı'na başvuruda bulunduklarını dile getirdi. Başvuruya henüz dönüş yapılmadığını aktaran Buldan, "Bu hafta içinde beklemiyoruz. Hafta sonu olur diye bir beklentimiz var. Cevap bekliyoruz." diye konuştu.

Kandil ziyareti olup olmayacağı yönündeki soruya ise Buldan, "Adaya gittikten sonra muhtemelen Kandil'e bir gidiş olur. Adaya gitmeden önce Kandil'e gidiş programımız yok. İmralı'nın açıklanan pakete ilişkin görüşlerini alacağız. Son yaptığımız görüşmede sayın Öcalan yeni bir formattan bahsetmişti. Yeni formata hükümet nasıl yaklaşıyor? Ya da bu paketin içinde yeni formatın gidişatına uygun madde var mı? Bunu sayın Öcalan da yakından takip etti zaten. Muhtemelen bu son yapacağımız görüşmede pakete ilişkin görüşlerini alacağız. Daha sonra Kandil'e giderek oradaki yetkililerin görüşlerini almaya çalışacağız." şeklinde konuştu.

Çözüm süreci konusunda görüşlerini ifade eden Buldan, "Sürecin devam edebilmesi için sayın Öcalan yeni bir formattan bahsetti son görüşmemizde. Yeni format üç sac ayağı üzerine oturtuldu. Birincisi acilen anti terör yasasının değiştirilmesi, ikincisi sayın Öcalan'ın daha önce de çokça ifade ettiği komisyonlar meselesi var. Genel kurulun gündemine gelmesi gereken ve acilen yasalaşması gereken bazı komisyonlardan bahsetmişti. Dolayısıyla hükümetin biran önce bunları gündemine alıp genel kurula getirip bunların yasalaşması gerekiyor. Pratikleşme dediğimiz sürecin başlaması gerekiyor. Bu süreçte bir izleme kurulunun kurulması."diye konuştu.

Demokratikleşme paketinin yetersiz olduğunu savunan Buldan şunları söyledi: "Paket açıklanana kadar biz paketin içinde ne olduğunu bilemedik. Paketin hazırlanış yöntemi zaten çok yanlıştı. Paket hazırlanırken AKP yetkilileri tarafından hazırlandı. Sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri gibi hiç kimsenin görüşü alınmadı. Bu paketin aslında bu şekilde çıkacağı belliydi. İçerik olarak bu sorunu çözecek bir paket olmadığını düşünüyoruz. Çünkü yüz yıllık bir meseleden kronikleşmiş bir meseleden bahsediyoruz. Eş başkanlık sistemidir, türban meselesidir, seçimlere ilişkin öneriler, bunları kapsayan bir paketin Kürt sorununu demokratik yöntemlerle çözme konusunda katkı sağlamayacağını ifade ediyoruz."

Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın açıklamalarını değerlendiren Buldan, "Sayın Akdoğan'ın, 'Kürtleri memnun etmek' ifadesini çok doğru bulmuyoruz. Sonuç olarak bu pakete karşı tepki uyandı. Bu paket sadece Kürtler açısından hazırlanan bir paket olmayacaktı. Bütün halkları kapsayacak bir paket olacaktı ama böyle de olmadı. Biz paketin yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki düşüncelerimizi muhalefetimizi yapmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Murat Karayılan'ın son açıklamalarını da değerlendiren Buldan şöyle konuştu: "Genel olarak Kandil ile İmralı'nın görüşleri aynı. 6-7 aydır devam eden bir süreç var. Olumlu yanı şudur; bu süreç içinde hiç kimse yaşamını yitirmemiştir. Olumsuz yanı ise, hükümet hiçbir şekilde adım atmamıştır. Kandil ile İmralı aynı şeyleri söylüyorlar. Hükümet acilen adım atması gerekiyor. Kandil'in ifade etmek istediği budur aslında."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'den İmralı başvurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN