Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Habur Sınır Kapısı'nda otobüs kuyruğu

Suudi Arabistan'a gitmek üzere boş olarak yola çıkan 55 otobüs, Irak merkezi hükümetinin izin vermemesi nedeniyle Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'nda bekletiliyor.

Giriş Tarihi: 7.10.2013 15:51
Suudi Arabistan'a gidecek 55 otobüs, 4 gündür Habur Sınır Kapısı önünde Irak'ın geçişlere izin vermemesi nedeniyle uzun kuyruk oluştururken,
sıkıntı yaşadığını iddia eden şoförler ve gümrük çalışanları arasında da zaman zaman tartışmalar yaşanıyor.

Şoförlerden Yusuf Tiril, günlerdir kapıda bekletildiklerini belirterek, "Ekmek, su yok. Bizimle ilgilenen yetkili yok. Burası adeta mahrumiyet bölgesi. Ne yapacağımızı şaşırdık" dedi.

Ferhat Beşir de evrakları ve beyannameleri hazır olmasına rağmen kapıda bekletildiklerini ifade ederek, "Her sene geçiyorduk. Bu yıl bırakmıyorlar. Hac zamanı geldi, Arafat'a çıkmamız lazım. 1 haftadır buradayız. B1, B2, D1, D3 evraklarını Ulaştırma Bakanlığı'ndan aldıklarını söylüyorlar.

Yetkililere soruyoruz, 'Sizin evraklarınız geldi ama bilgisayara düşmedi' diyorlar. 4 gündür burada bekliyoruz" diye konuştu.

Kırmızıgül Firması'nın sorumlusu Ahmet Kırmızıgül de yaklaşık 1 haftadır Habur Sınır Kapısı'nda Suudi Arabistan'a gitmek için beklediklerini
kaydetti.

Tüm yetki belgelerinin hazır olmasına rağmen çıkış yapamadıklarını aktaran Kırmızıgül, "Şoför arkadaşlarımızın mağduriyetini gerekli mercilere
iletmeye çalıyoruz. Ulaştırma Bakanlığı'ndan talimatın gelmesini bekliyoruz" dedi.

Öte yandan Gümrük yetkilileri ise sorunun Irak merkezi hükümetinden kaynaklandığını ve onların geçişlere izin vermediğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Habur Sınır Kapısı'nda otobüs kuyruğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN