Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ombudsman'a en çok başvuru başörtüsü için

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, CHP İzmir Milletvekili Hülya Güven'in Kamu Denetçiliği Kurumu'nun çalışmalarına ilişkin soru önergesini Kamu başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu'nun bilgi notuyla yanıtladı. Buna göre, Kamu Denetçiliği Kurumu'na Eylül ayı ortalarına kadar insan hakları, temel hak ve özgürlüklerle ilgili 75 başvuru yapıldı. En çok şikayet 30 başvuru ile başörtüsü nedeniyle uğranılan haksızlıklar ve kılıkkıyafet serbestisiyle ilgili olurken ikinci sırada 23 başvuru ile dilekçe ve bilgi edinme hakkının kullanılmasına ilişkin şikayetler yer aldı. Kamu Denetçiliği Kurumu insan hakları başvurularından 3'ünü çözüme kavuştururken 24 adet de kadın ve çocuk hakları ihlalleriyle ilgili başvuru yapıldı. Başvuru konuları arasında ise 'Çocuğunu dövmediğinin ispatlanması, polisin orantısız güç kullanımı, valinin tutum ve davranışı, doğum borçlanması" gibi konular yer aldı.

ENGELLİLERİN ADRESİ OLDU

Kuruma engelli sorunları ile ilgili de 60 başvuru yapıldı. Başvuru konuları arasında "Engellilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmasına itiraz, engelli maaşı bağlanması, engelli çocuğu olduğu için emeklilik talebi" de bulunuyor.

EN ÇOK ERKEK ŞİKAYETÇİ

Kuruma işyerinde psikolojik taciz (mobbing) konusunda ise 49 başvuru yapıldı. 25'i karara bağlanırken 24 dosya inceleniyor. 49 şikayet başvurusundan 12'si kadınlardan 37'si ise erkeklerden geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ombudsman'a en çok başvuru başörtüsü için
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN