Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başörtüsü ile ilk mesai

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Demokratikleşme Paketi, başörtüsü nedeniyle okullarda ve kamu kurumlarında sorun yaşayan birçok memuru sevindirdi. Başörtüsü dolayısıyla yaşadığı sorunlar yüzden 4 yılda tamamlaması gereken üniversiteyi 10 yılda bitiren ve şu anda Edirne'deki bir lisede öğretmenlik yapan Fatma Dalgıç, Demokratikleşme Paketi'nin en çok kendisini ve kendisi gibi olanları ilgilendirdiğini söyledi. Dalgıç: "Eşarbım olduğu için artık, 'Dur girme. Buraya giremezsin. Burası sana yasak' cümlelerini kullanmamaları beni mutlu etti. Rahat bir şekilde daha güvenli hareket edebileceğim" diye konuştu

'İLK KEZ ÖZGÜRÜM'
Niğde Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulu'nda sınıf öğretmeni olan Halime Deniz de, 22 yıldır, okula her geldiğinde başını açmak zorunda kaldığını, dışarı çıkarken başını kapattığını anlattı. Deniz, "İş hayatım, ev hayatım, sosyal hayatım aynı çizgide bütünleştiği için çok mutluyum. Bu sabah kendimi daha özgür hissettim. Gece bu haber açıklandığında sabah çok mutlu uyandım" dedi.

KONYA'DA SEVİNÇ
Konya'da birçok kadın çalışan dün başörtüsüyle işyerlerine geldi. SGK çalışanı Kübra Aydın, düzenlemeyi yıllardır beklediklerini ifade ederek şöyle konuştu: "20 yıldır kamuda çalışıyorum. Her gün başımı açıp çalışmaktan dolayı çok üzülüyordum. Başörtüsüyle mesaiye gelememiş olmanın ıstırabını yaşıyordum. Şimdi çalıştığımız kurumlara başörtümüzle rahatça girip çıkacağız. Çok mutluyum."

BAŞÖRTÜSÜ SERBESTLİĞİ YARGIYA TAŞINACAK
Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, kamuda başörtüsüne serbestlik getiren ve Andımız'ı kaldıran yönetmelik değişikliklerinin iptali için Danıştay'a başvuracaklarını açıkladı. Yönetmelik değişikliğinin Anayasaya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi'nin kararlarına aykırı olduğunu belirten Eminağaoğlu, söz konusu değişikliğin siyasi partiler yönünden hukuki sorumluluk doğurduğu gerekçesiyle sorumlular hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

ANDIMIZ SON KEZ OKUNDU
Andımız'ı kaldıran yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Siirt ve Bingöl'de öğrenciler andı okumadı. İl Milli Eğitim Müdürlüklerince bilgilendirilen bazı okullarda ise son kez okundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başörtüsü ile ilk mesai
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN