Lazca eğitim için seferberlik

Rize ve Artvin'de Lazca eğitim için 103 öğrenci başvurdu. 5 sınıf açıldı ancak öğretmensizlikten 3 sınıfta dersler boş geçiyor

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Anadilde eğitim tartışmaları "Kürtçe" üzerinden devam ederken Lazcada sessiz sedasız devrim yaşanıyor. Lazcanın seçmeli ders olarak okullarda okutulması kararının hemen ardından 103 öğrenci yeni eğitim öğretim dönemi için ders başvurusu yaptı. Rize ve Artvin'de toplam 5 sınıf açıldı ama sınıfların 3'ünde öğretmensizlikten dersler boş geçiyor. Laz Enstitüsü Kurucu üyesi olan Matematik Öğretmeni Hasan Uzunhasanoğlu, "Devletin kabul ettiğine bürokrasi direniyor" dedi. Laz Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu'nun önderliğinde Lazcanın seçmeli ders olarak okullarda okutulması için çalışma başlatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullar açılmadan kısa bir süre önce 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ilk kez 5 ve 6. sınıflarda Lazcayı seçmeli ders olarak kabul etti.

103 ÖĞRENCİ LAZCAYI SEÇTİ

Talim Terbiye Kurulu, Lazcanın okullarda seçmeli ders olarak okutulacağını son anda açıklamasına rağmen Rize, Artvin ve İstanbul'dan toplam 103 öğrenci dilekçe ile okullarına başvurdu. Rize Fındıklı'da 2 okul 4 sınıfta 78 öğrenci, Artvin Arhavi'de ise 13 öğrenci ile bir sınıf açıldı. Diğer öğrencilere ise her okulda 10 yeter sayısına ulaşılamadığı için sınıf açılmadı.

KÜRTÇEDEN LAZCAYA ÇEVİRİ
Öğretmen Uzunhasanoğlu, müfredat olmasına rağmen henüz ders kitabı yazım işlemlerinin bitmediğini belirterek, bu yıl, MEB onaylı Kürtçe ders kitabından yararlanacağını söyledi. Uzunhasanoğlu, "Kürtçe ders kitabını Lazcaya çevirdim. Boğaziçi Üniversitesi'nin seçmeli Lazca dersinin müfredatına da bakıyoruz ama bu tabii ortaokullar için ağır olur. Boğaziçi Üniversitesi'nden hocalarımız da ders kitabı yazımı için çalışmalar yürütüyor. Gelecek eğitim öğretim döneminde Lazca ders kitabı da olacak öğrenciler de" dedi. Matematik Öğretmeni Uzunhasanoğlu, Lazca öğretmenliği konusunda sıkıntı olmadığını ancak devletin kabul ettiğini henüz bürokrasinin uyum sağlayamadığını belirterek, "Ben matematik öğretmeniyim ancak Lazca gazetede makale yazıyorum. Şiirler yazıyorum. Laz diline ilişkin araştırmalar yapıyorum. Buna rağmen ilk başvurumda sertifika sordular. Resmen yeni kabul edilmiş bir dilin sertifikası olur mu?" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lazca eğitim için seferberlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN