Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'den BDP'ye: Tehdit etmeyin

Giriş Tarihi: 10.10.2013

Uluslararası Kriz Grubu'nun raporunda PKK ve BDP'ye, "Bölünme endişelerini körükleyecek şiddet ve tehditlerden uzak durun" denildi

Başkanlığını ABD eski Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Thomas R. Pickering'in yaptığı Uluslararası Kriz Grubu, yayımladığı Kürt raporunda BDP ve PKK yöneticilerine Türk kamuoyunun şiddetin yeniden dirilmesine ya da bölünmeye yönelik endişelerini körükleyecek tehditlerde bulunmayı durdurma, yerel milis dâhil paralel devlet oluşumlarına karşı çıkma, Kürtlerin birlikte ortak bir tarih paylaştıkları Türklerle birlikte yaşama arzularına ilişkin sinyal verme çağrısında bulundu. Düşünce kuruluşu, hâlihazırdaki sürecin kendine özgü fırsatları karşısında PKK'nın ateşkese ilişkin taahhütlerini korumasını ve geri çekilmelerin yeniden başlatılmasını istedi. Güvenlikçi siyasetlerin kuvvetli destekçisi milliyetçi ordunun da reformlarla etkisinin azaltıldığına işaret edilen raporda "Geleneksel olarak milliyetçi bir aktör olan ordu güvenlik odaklı yaklaşımın sadık destekçisidir. Ancak AKP 2002'de iktidara geldiğinden bu yana ordunun siyasi rolünü sürekli olarak sınırladı; böylece son müzakerelere tepkisi kesildi" denildi.

YENİ ANAYASA VURGUSU

Raporda Türk liderlerin yeni anayasa ve her türlü etnik farklılığı ortadan kaldıran yasalar dâhil demokratik reformlara ilişkin taahhütlerini yenilemeleri gerektiği de savunuldu. Türk ulusunun doğal yapısını, Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan herkesin eşit vatandaş olduğu vurgusuyla dengeleyebilecek, anadillerin eğitim ve kamusal hayatta tam olarak kullanma hakkını teminat altına alacak yeni anayasa gereğine dikkat çekilen raporda daha ademi merkezi bir yönetim yapısı, terörle mücadele yasalarında değişim ve seçim barajının düşürülmesi reformlarının da gerektiği ifade edildi. Grup, Hizmet Hareketi'nin, çözüm sürecinde olumlu rol oynadığını da vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'den BDP'ye: Tehdit etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN