En avantajlı füze teklifi Çin'den...

Giriş Tarihi: 10.10.2013

Amerikan-Türk Konseyi heyetini kabul eden Başbakan, füze savunma sisteminde en avantajlı teklifin Çin'den geldiğini belirterek "Çıkarlarımızı korumak zorundayız" dedi

Başbakan Erdoğan, Amerikan- Türk Konseyi Başkanı Richard Armitage ve beraberindeki heyeti kabul ederken, görüşmede üzerinde en fazla durulan konu Türkiye'nin Çin'le füze savunma sistemi konusunda yaptığı işbirliği oldu. Önce ABD, ardından NATO Türkiye'nin Çin ile girdiği uzun menzilli hava savunma sistemi işbirliği ile çekincelerini belirtmişti. Tam bu gelişmelerin ertesinde Erdoğan, kabul ettiği Amerikalı heyete, Türkiye'nin Çin teklifini neden kabul ettiğini anlattı. Erdoğan'ın Armitage ve beraberindekilere "En önemli ve avantajlı teklifi Çin verdi. Türkiye'nin çıkarlarını korumak zorundayız" dediği öğrenildi. Çin'in teklifinin özellikle teknoloji paylaşımında diğer tekliflerden çok ileri olduğunu vurgulayan Erdoğan'ın, bunun Türkiye için önemini anlattığı öğrenildi.

PAKETİ DE ANLATTI

Görüşmede Türkiye'nin NATO üyesi olduğu ve NATO'nun konu ile ilgili endişelerinin dikkate alındığının da Erdoğan tarafından belirtildiği ancak Erdoğan'ın, "NATO'ya uygun düşmüyor demek doğru değil. Bizim teknisyenlerimiz tarafından bu çalışmalar yürüyecek" dediği ifade edildi. Türkiye'nin NATO dışında bir ülkeden silah almasının önünde bir engel olmadığını da dile getiren Erdoğan, "Henüz son karar verilmedi. Ancak Türkiye'nin çıkarlarını korumalıyız. Türkiye bu teknolojileri üretecek kapasiteyi hedefliyor. Sürekli ithalatçı durumda olamayız" dediği kaydedildi. Görüşmede Türkiye'nin güncel siyaseti de konuşuldu. Demokratikleşme Paketi'nin önemi Erdoğan tarafından Amerikalı misafirlerine aktarıldı. Erdoğan, Türkiye'nin özellikle ayrımcılık ve nefret suçları ile mücadelede dünyanın en ileri standartlarını yakaladığını anlatılırken, Türkiye'nin reformcu ve dinamik kimliği üzerinde duruldu. Görüşmenin bir diğer önemli gündem maddesi de Mısır ve Suriye oldu. Türkiye'nin bu iki ülkeyle ilgili tezleri bir kez daha anlatılırken, Suriye'de kimyasal silah dışındaki silahlarla öldürülen 100 binin üzerindeki insanın görmezden gelinemeyeceği özellikle belirtildi. Amerikalıların görüşmede, Erdoğan'ın dile getirdiği tezleri haklı bulduğunu dile getirdikleri belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En avantajlı füze teklifi Çin'den...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN