Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrailli sanıklara kırmızı bülten talebi reddedildi

Giriş Tarihi: 10.10.2013 18:55
Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine Akdeniz'in uluslararası sularında düzenlenen saldırıya ilişkin görülen dava 27 Mart 2014 tarihine ertelendi. Avukatların, sanıklar arasında yer alan dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına ilişkin taleplerin ise reddine karar verildi.

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada müşteki sıfatıyla ifade veren Avukat Cihat Gökdemir, gemiye yapılan saldırıyı anlatarak, "Saldıran askerler arasında çok iyi derecede Türkçe bilen maskeli 10-15 kişi vardı. Bunların Türkiye'de yaşadıklarını düşünüyorum. Türkiye'de yaşayan bu kişilerin bulunarak, Türkiye vatandaşlarına yaptıkları bu kötü muamelenin hesabı hukuken sorulmalıdır." diye konuştu.

Müşteki avukatlarından Cüneyt Karaman da sanık olmadan yargılamanın yapılamayacağını belirterek, sanıklar hakkında yakalama kararı çıkartılmasını ve İnterpol'e bu durumun bildirilerek haklarında kırmızı bülten çıkarılmasını talep etti.

Avukatların taleplerinin alınmasının ardından duruşmaya ara verildi. Duruşma sonunda, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Ashknazi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında yakalama ve kırmızı bülten çıkarılması talepleri, sanıkların kimlik bilgileri eksik olduğu için reddedildi. Bu taleplerin, sanıkların kimlik bilgilerinin ve sanıklara gönderilen tebligatın ulaşıp ulaşmadığına dair evrakların gelmesinden sonra değerlendirilmesine karar verildi.

Heyet, 16 mağdur ve müştekinin suçtan zarar görme ihtimallerine karşı davaya katılma taleplerini kabul ederek, duruşmayı 27 Mart 2014 gününe erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrailli sanıklara kırmızı bülten talebi reddedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN