Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'28 Şubat yetmedi yeni plan yaptılar'

Yargıtay'ın Balyoz kararında 28 Şubat sürecindeki kazanımlardan istenen düzeyde istifade edilemediği için yeniden plan hazırlandığı vurgulandı. Bu bağlantı, plan seminerindeki konuşmalara da yansıdı

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, Balyoz davasında mahkûmiyet kararları onanan 237 sanığın suç işlemek için eylem birliği içinde hareket ettiklerinin gerekçesi olarak, plan seminerlerinde yaptıkları konuşmaları gösterdi. Gerekçede, Balyoz ve diğer eylem planları ile 28 Şubat süreci arasında kritik bağlantılar kuruldu. Kararda, Özden Örnek, Çetin Doğan ve Halil İbrahim Fırtına'nın 28 Şubat sürecindeki kazanımlardan istenilen düzeyde istifade edilemediği için yeniden plan hazırladıkları vurgulanarak şöyle denildi: "Sanıklar, ülkede hızlı bir zemin kayması yaşandığı gerekçesiyle serbest demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş siyasi iktidarı hükümetten uzaklaştırma ve bu amaç doğrultusunda kara, deniz, hava unsurları olarak harekat ve eylem planları hazırlama ve hazırlanan planları gerçekleştirebilmek için TSK'nın yasal hiyerarşik yapısı dışında ayrı bir hiyerarşik yapılanmaya gitmişlerdir." Kararda, 28 Şubat davasının da sanığı olan Çetin Doğan'ın faaliyetlerini 28 Şubat'tan itibaren yürüttüğünün kanıtı olarak da şu konuşmasına yer verildi: "(Askerin camilerde verilen hutbelere ilişkin bilgi toplaması ile ilgili) Ben 1997'de o zaman Batı Çalışma Grubunun başında olarak bir yazı yazdım. Bütün garnizon komutanlarına. Ele geçirmişler. Ele geçiren de C.G (Hasan Celal Güzel'den bahsediyor). Beni DGM'ye verdi. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi." Daire'nin kararında 10 sayfa yer ayrılan plan seminideki konuşmalardan dikkat çeken bazı bölümler özetle şöyle:
12 EYLÜL GİBİ SÜTLİMAN (Şükrü Şarıışık): 12 Eylül darbesi bunların hepsini ortadan kaldırdı. Ülke sütliman haline geldi. Şimdi böyle bir tehdidin ortadan kaldırılması için fazla uğraşa gerek yok. En kolay harekat tarzı bir 12 Eylül gibi harekatın baştan itibaren organize edilmek suretiyle bir anda söndürülmesi.
DEMİR YUMRUKLA DEĞİL, KADİFE ELDİVENLE (Çetin Doğan): (Üniversitelerdeki faaliyetleri anlatırken) Yani demir yumrukla değil, demir eldivenle değil, yani böyle yönetimde kadife eldiven dedikleri bir tarzda irticai kesimle hiçbir surette beraber olmamış unsurların da silahlı kuvvetlerin yanında olmalarını sağlayıcı tertip ve tedbirler alınması lazım.
BİRLİKLERLE İSTANBUL'UN ÜZERİNE ÇÖKERİM (Şükrü Sarıışık): (Birliklerin gerektiğinde yurt içinde kaydırılabileceğini belirterek) Getiririm İstanbul'un üzerine çökerim. Belediye başkanıymış, savcıymış, hakimmiş, kaymakammış...BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'28 Şubat yetmedi yeni plan yaptılar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN