Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polislikten ayrılanlara tazminat müjdesi

Anayasa Mahkemesi, polislikten ilişiği kesilen veya kendi isteğiyle ayrılanların ödeyeceği tazminatı, "mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için" ödemesine ilişkin kanun hükmünü iptal etti. İptal hükmü, karar Resmi Gazetede yayımlandıktan 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Giriş Tarihi: 11.10.2013 13:30 Güncelleme Tarihi: 11.10.2013 13:32
İzmir 2. İdare Mahkemesi, baktığı bir davada, Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun, görevden ayrılanların ödeyeceği tazminata ilişkin maddesindeki, "…mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için,…" ibaresinin Anayasa'ya aykırı olduğu kanısına vararak, iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Davayı esastan görüşen Anayasa Mahkemesi, "polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimlerini tamamlayanlardan memuriyetten çekilen, çekilmiş sayılan, meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası alan ve asli memurluğa atanamayarak ilişiği kesilenlerin, mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için kendilerine yapılmış olan öğretim masraflarını tazminat olarak ödemek zorundadırlar" hükmündeki, "…mecburi hizmet sürelerinin kalan her yılı için,…" ibaresini iptal etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polislikten ayrılanlara tazminat müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN