Süryani anaokulu için MEB'e başvuru

Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı, 85 yıl sonra ilk kez "azınlık okulu statüsünde" açılacak Süryani anaokulu için MEB 'e başvurdu

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Lozan Antlaşması'nda "azınlık" statüsünde sayılmadıkları için 1928'de son okulları kapatılan Süryaniler, 2014-2015 eğitim öğretim yılında hem Midyat'ta, hem de İstanbul'da okul açmaya hazırlanıyor. İstanbul Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi, geçen yıl MEB'e bir Süryani anaokulu açmak için başvuruda bulunmuş, ancak bakanlık Lozan'a atıfla sadece Ermeni, Rum ve Musevilerin okul açabileceğini belirterek bu talebe reddetmişti. Olayın mahkemeye taşınması üzerine dosyayı görüşen mahkeme, Süryanilerin okul açmasının önünde bir engel olmadığına hükmetti. Danıştay'a itiraz yolu açık olmasına rağmen, karara MEB'den itiraz gelmeyince Süryanilerin okul açmaları önünde hukuki bir engel kalmadı.

DİYAKONLARDAN DERS

Hukuki engel aşılınca, ilk olarak geçtiğimiz günlerde merkezi Midyat'ta bulunan Süryani Dernekler Federasyonu, Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bir Süryani ilkokulu açılması için başvurdu. Önceki gün de Beyoğlu Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi Vakfı, Süryani anaokulu için İstanbul İl Milli Eğitim'e resmi başvuru yaptı. Vakıf Başkanı Susin, Süryani toplumunun okul açma mücadelesini resmen kazandığını söyleyerek, "2014-2015 eğitim öğretim döneminde ilk olarak anaokulu, önümüzdeki yıllarda da ilkokul, ortaokul ve lise açmayı planlıyoruz. Süryanice bilen öğretmen konusunda sıkıntı yaşamayız. Kilisede görevli diyakonlar (Katolik, Anglikan ve Ortodoks kiliselerindeki 3 yüksek ruhban derecesinin ilk basamağı) derslere girebilir. Ayrıca vakıf üyelerimiz arasında çok sayıda öğretmen ve pedagog da bulunuyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süryani anaokulu için MEB'e başvuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN