Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz'da pişman olana tazminat yok

Beraat eden 61 sanık haksız tutukluluk gerekçesiyle tazminat alabilecek. Ancak suç başlamadan vazgeçtikleri için "ceza verilmesine yer olmadığı" kararı verilen sanıklar bu haktan yararlanamayacak

Giriş Tarihi: 12.10.2013
Balyoz davasında beraat eden 61 sanık haksız tutukluluk nedeniyle maddi ve manevi alabilecekken haklarında "ceza verilmesine yer olmadığı" kararı verilen 63 sanık ise aynı haktan yararlanamayacak. Her iki gruptaki 124 sanığa ise tutuklulukta kesilen maaşlarının 3'te 1'i oranındaki para iade edilecek. Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi'nin kararıyla toplam 124 sanık ceza almadan kurtuldu ancak 61'i doğrudan "beraat" etti. 63'ü için ise "ceza verilmesine yer olmadığı" kararı verildi. Her iki gruptakiler de tahliye edilmiş oldu ancak iki grup arasında tazminat hukuku açısından ilginç bir farklılık ortaya çıktı. Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 141 ile 144'üncü maddelerinde "haksız tutuklananlara hangi koşullarda maddi ve manevi tazminat verileceği" düzenleniyor. Bu maddelerde, haksız tutukluluk nedeniyle tazminat alabilecek olanlar arasında "haklarında kovuşturmaya yer olmayanlar" yani takipsizlik kararı verilenler ve "beraat edenler" sayılıyor. Buna göre, İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde doğrudan beraat eden 36, Yargıtay kararıyla beraat eden 25 olmak üzere toplam 61 sanık haksız yere tutuklama gerekçesiyle maddi ve manevi tazminat alabilecekler. Yargıtay kararıyla darbeye teşebbüs suçu başlamadan eylemden vazgeçtikleri için haklarında "ceza verilmesine yer olmadığı" kararı verilen 63 sanık ise aynı haktan yararlanamayacak. "Ceza verilmesine yer olmadığı" kararı hapis cezası almamak yönünden "beraat" kararı ile aynı sonuç doğursa da "kişinin suça başlayıp pişmanlık duyarak vazgeçmesi" nedeniyle tazminat hakkı yönünden "beraat edenlere" göre farklı bir konum oluşturuyor.

Başbuğ: Tesadüf değil
Ergenekon Davası'ndan müebbet hapis cezasına çarptırılan Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Balyoz Davası kararlarını Twitter üzerinden değerlendirdi. Başbuğ "Bu tasfiye ile komuta kademelerinde yer alabilecek personel ordudan uzaklaştırıldı" dedi.

'Polemiğe gerek yok'
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç dün katıldığı bir TV programında Yargıtay'ın Balyoz Planı Davası kararını değerlendirdi. Arınç "Bence Yargıtay iyi bir inceleme yaptı. Suçun hukuki vasfı önemlidir, önce bu vasfı tayin etti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz'da pişman olana tazminat yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN