Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Ayrımcılık bir cahiliye adetidir

Giriş Tarihi: 12.10.2013

"Başı açık ve kapalı kardeşlerimiz el ele yürüyecek" diyen Erdoğan, "Bu ülke ne kadar erkeklerinse o kadar da kadınların" mesajı verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, kadına ve kız çocuklarına karşı yapılan her türlü ayrımcılığı Hz. Muhammed'den önce kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü cahiliye dönemi adetlerine benzetti. Kız Çocuklarının Eğitim ve Öğretiminde Yeni Politika ve Uygulamalar Çalıştayı'na katılan Erdoğan, şu mesajları verdi:
Bizim medeniyetimizde, kadın ile erkek arasında ayrımcılık yoktur. Kim ki kadına yönelik ayrımcılığı, şiddeti gelenek olarak lanse ediyorsa o cahiliye döneminin temsilcisidir, cahildir, insanlıktan nasibini almamıştır. Kız çocuklarıyla erkek çocukları arasında tek bir ayrımcılığa müsaade edebiliriz, o da pozitif ayrımcılıktır.
Kendi çözümlerini üretmek varken, ithal çözümlere mahkum kalanlar hep geriden gider. Kız çocuklarımızın sorunlarını biz çözeceğiz. Kız çocukları ve kadınlar, eğitimle ne kadar buluşursa, çözüm de o kadar hızlı, yakın ve sağlıklı olacaktır.
İlköğretimde 2002'de kız çocuk okullaşma oranı yüzde 91'di, bugün yüzde 100 oldu. Orta öğretimde 72'ydi, yüzde 94, yüksek öğretimde yüzde 74'dü yüzde 87 oldu. Eşimin başını çektiği Haydi Kızlar Okula kampanyasıyla 350 bin kız çocuğumuzu okulla buluşturduk.
Cahiliye döneminden bugüne gelen alışkanlıklar kızların okutulması önünde engel teşkil etti. Devlet okulları, kız çocuklarımıza inançlarının gereğini çiğneme yönünde baskı yaptı. 10 yıllar boyunca kız çocuklarını kılıkkıyafetlerinden dolayı dışlamak, üniversite kapılarından geri çevirmek bir cahiliye alışkanlığıydı ve bu alışkanlık artık son bulmuştur.
Dün (Önceki gün) çıkmış bir grup "Bu iş olamaz" diyor. Siz kimsiniz? Millet bu işin kararını vermiş, bu iş bitmiş. Artık bu ülkede ulusalcı, mulusalcı diye bir şey yok, bu ülkede artık millet gerçeği var. Bu ülke ne kadar erkeklerin ülkesiyle o kadar da kadınların ülkesidir. Bu ülkede başı açık kardeşlerimle başı örtülü kardeşlerimin özgürlüklerini, haklarını birbirinden ayıramayacaksınız, el ele beraber yürüyecekler.

OBAMA'YA DESTEK

Erdoğan, insanı öne çıkaran ve devleti arka plana alan bir anlayış ile geleceğe yürüdüklerini vurgulayarak, ABD'nin hala sağlık reformunu gerçekleştiremediğine işaret etti. ABD Başkanı Barack Obama'nın sağlık reformu adımı attığını ama bazılarının Obama'nın önünü kesmek istediğini anlatan Erdoğan, "Obama'ya destek vermek lazım. Neymiş? 'Benim kazandığımı sen, başkalarına harcayamazsın.' Böyle şey olur mu?" dedi.

'DARA DÜŞERSEN BENİ ARA'
Yakından ilgilendiği SBS'de Türkiye Birincisi olan Silopili Adalet Binici'nin alnından öpen Erdoğan, Silopi'den Ankara'ya gelen genç öğrenciye, ailesinin durumunu, nerede kaldığını sordu. Ankara Fen Lisesi'nde okuyan Binici'ye plaket töreninde de sorular soran Erdoğan, Binici'ye, "Başın düşerse dara beni ara. Evimin kapısı her zaman sana açık. Başarın beni çok mutlu etti" dedi. Konuşmasına başlamadan önce kızlardan oluşan mehteran takımını dinleyen Erdoğan "Kızların mehter takımında olması gurur verici. Biz çünkü hep erkek işi bilirdik. Ben de bir tuğcubaşıydım" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Ayrımcılık bir cahiliye adetidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN