Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazi Üniversitesinin "demiri" eksik çıktı

Giriş Tarihi: 12.10.2013 16:29 Güncelleme Tarihi: 12.10.2013 16:31

Gazi Üniversitesinde depreme dayanıksız olduğu tespit edilen binaların yıkımında, bu yapılarda 150 ton yerine 32 ton demir kullanıldığı ortaya çıktı.

Gazi Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı İsa Dinçtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitedeki eğitim binalarının eskidiğini ve
yetersiz hale geldiğini söyledi.

Bu kapsamda geçen yıl Rektörlük tarafından özel firmalara yaptırılan çalışmalarda, bazı binaların depreme dayanıksız olduğunun belirlendiğini anlatan Dinçtürk, Gazi Eğitim Fakültesi K ve L blok ile Mavi Ev Sosyal Tesisi binalarının yıkımının zorunlu hale geldiğini, bunların yerine daha kapsamlı, işlevsel ve modern bilimin gereklerine uygun eğitim binalarının yapılmasının planlandığını bildirdi.

Binaların yıkım işinin neredeyse tamamlandığını dile getiren Dinçtürk, yıkımı yürüten firmaların, binaların malzeme kalitesi açısından yetersiz olduğunu tespit ettiklerini anlattı.

Üniversitedeki depreme dayanıksız olduğu belirlenen bu binaların yıkımında, 150 ton çıkması gereken demir miktarının 32 tonda kaldığını belirten Dinçtürk, şunları kaydetti:

"Yapı İşleri Daire Başkanlığı olarak bu acı tablo karşısında dehşete kapıldık. Bu durum, ülkemizdeki kentsel dönüşümün ve üniversitemizdeki yenilenme projelerinin ne kadar gerekli olduğunu gözler önüne seriyor. Gazi Üniversitesinde bu çalışmalar hızla devam ediyor. İmkanlar ölçüsünde, hatta imkanlar zorlanarak riskli bütün yapıların belirli program çerçevesinde yıkılması sağlanacak. Yerlerine depreme dayanıklı, kullanım koşulları açısından işlevsel, görsel açıdan üniversitemizin mimarisine uygun, modern yapıların inşasına devam edilecek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazi Üniversitesinin "demiri" eksik çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN