'Herkesin diline dinine saygılıyız'

"Resmi dilde tek dil. Ama bunun dışında herkesin diline, dinine saygı duyacağız" diyen Erdoğan, İstanbul trafiğini toplu taşıma ile çözeceklerini söyledi. Erdoğan "Kanal İstanbul projesi tamam" dedi

Giriş Tarihi: 13.10.2013
İnsanlardan özgürlükleri esirgeyerek, insanların en temel haklarını yasaklayarak cumhuriyet korunmaz. Çocuklara her gün slogan attırarak cumhuriyet büyümez" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, "Tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet diyoruz. Ama tek dil hayır. Resmi dilde tek dil. Ama bunun dışında herkesin diline, dinine saygı duyacağız. Ne din dayatması yapabiliriz ne dil dayatması yapabiliriz" mesajı verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 758 adet yeni İETT otobüsünün hizmete alım törenine katılan Erdoğan Rabia selamı verdiği konuşmasında şu vurguları yaptı:

KANAL İSTANBUL

Yeni 758 otobüsle birlikte 1395 otobüsü devreye aldık. İnşallah kasım ayında 310 otobüsü daha hizmete alacak ve sayıyı 1705'e olacağız. 930 trilyon bedelle İstanbul'a kazandırdığımız bu otobüslerin tamamı yerli üretim.
İstanbul'daki araç sayısı 3 milyon 65 bin adet. Yani Türkiye genelindeki her 6 araçtan bir tanesi İstanbul'da bulunuyor. AK Parti iktidarına malum şekilde saldıran yazılı görsel medya ikide bir ne diyor? İstanbul trafiğinin hali ne olacak. Toplu taşımaya ilgi arttıkça bu sorun kalkacaktır. Son günlerde İstanbul'da yaşanan trafik sıkıntısı bana göre geçici. Gerek metro yatırımı ile gerek dal-çıklarla, kavşak düzenlemeleri ile yoğun bir adım atıyoruz.
Kanal İstanbul projesinin animasyonları da hazırlanıyor. Boğaz güzel ama Kanal İstanbul daha da güzel olacak. Dünyada efsanelerin arasına bu da girecek. Deniz ulaşımını kökten değiştireceğiz. Bununla ilgili hazırlık çalışmaları da son aşamaya geldi.
Muhalefete şunu soruyorum. Sizin bir eseriniz var mı, yok. Bunlar hiçbir zaman cumhuriyetimize sahip çıkmadılar. Cumhuriyetçiyiz dediler halkı kamplara ayırdılar. Cumhuriyetçiyim demekle cumhuriyetçi olunmaz. Milliyetçiyim diye slogan atmakla milliyetçi olunmaz. Eğer cumhur ile cumhuriyeti yani millet ile devleti kucaklaştırıyorsan o zaman cumhuriyetçi, o zaman milliyetçi olursun. Yasaklarla cumhuriyet yücelmez. Çocuklara her gün slogan attırarak cumhuriyet büyümez.
76 milyon elele 2023'e gireceğiz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. Bunu başaracağız. Ama tek dil hayır. Resmi dilde tek dil. Ama bunun dışında herkesin diline saygı duyacağız. Herkesin dinine saygı duyacağız. Ne din dayatması yapabiliriz ne dil dayatması yapabiliriz. Kur kendi özel okulunu git orada ana dilde eğitimini ver. Ama devletin okullarında böyle bir şeyi yapamayız.
Rabia Meydanı'nı unutmayın. 17 yaşında şehit edilen Esma kızımızı unutmayın. O'nu rahmetle analım. Tüm ailesine, şu an cezaevinde olan babasına sabırlar diliyorum. Onlara zulmedenlere sesleniyorum; zulüm ile abad olunmaz. Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste. Çıkacak aheste aheste. Biz buna inanıyoruz.

YENİ OTOBÜSÜ KULLANDI
758 yeni İETT otobüsü töreninde nostaljik tramvay maketi hediye edilen Erdoğan, tören sonunda doğalgazla çalışan İETT otobüsüne binerek sürücü koltuğuna geçti ve kullandı. Erdoğan törenden önce İETTSPOR'da futbol oynadığı dönemlerde çekilmiş kendi fotoğraflarından oluşan 18 karelik fotoğraf sergisini gezdi. Erdoğan kendisini görmek için Dubai'den gelen ve "I love Erdoğan" diye bağıran ikisi doktor üç kadını da kıramayarak yanlarına gidip Arapça sohbet etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Herkesin diline dinine saygılıyız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN