İran'ın El Kaide oyunu

Giriş Tarihi: 13.10.2013 13:44

İran'ın istihbarat örgütü SAVAMA, teröristleri Türkiye üzerinden Suriye'ye geçirerek dünyaya 'El Kaide'yi Ankara destekliyor' imajı vermeye çalıştı.

Son dönemde Türkiye'nin Suriye'de El Kaidecileri desteklediği ve örgüt üyelerinin geçişine kolaylık sağladığı yönünde yoğun bir propaganda yürütülüyor. Konunun sadece propagandadan ibaret olmadığı ortaya çıktı. İran'ın kendi kontrolündeki El Kaidecileri istihbarat örgütü SAVAMA aracılığıyla Türkiye'ye soktuğu ve buradan Suriye'ye geçirmeye çalıştığı belirlendi.

Türkiye Gazetesi'nden Melik Duvaklı'nın haberine göre; operasyon tamamlandığında söz konusu militanların Suriye'ye geçmeden önce Türkiye'de kaldıklarına dair bilgi sızdırılacak ve dünya kamuoyu manipüle edilecekti. Kirli oyunu açığa çıkaran Türkiye, diplomatik yollardan İran'ı uyararak, "Ne yapmaya çalıştığınızı biliyoruz, bundan vazgeçin" mesajı iletti. İran'ın ülkemize kaçak yollardan soktuğu isimlerden birinin de ocak ayında Ankara'da yakalanan El Kaide'nin iki numaralı adamı Süleyman Abu Ghaiht olduğu kaydedildi. El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in damadı Ghaiht, SAVAMA'nın kontrolünde Türkiye üzerinden Suriye'ye sokulacaktı. El Kaide'nin iki numarası, CIA'nın istihbarat desteğiyle MİT ve Emniyet'in ortak operasyonu sonucunda sahte pasaportla kaldığı 5 yıldızlı otelde yakalandı. Yapılan sorguda aslen Kuveyt'li olan Ghaiht'in 11 yıldır İran'da bulunduğu belirlendi. Askerî bir kampta tutulduğunu söyleyen Ghaiht, ifadesinde şu bilgileri vermişti: "İntihar eylemlerinden sonra İran gizli servisi beni ve ailemi İran'a götürdü. Eşim, oğlum ve El Kaide mensubu 10-15 aile ile bu kampta yaşadık ve faaliyetlerimizi sürdürdük." Türkiye, Ghaiht'i Kuveyt'e gönderdi. Abu Ghaiht daha sonra CIA operasyonu ile ABD'ye götürüldü.

Kaynak: Türkiye Gazetesi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'ın El Kaide oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN