2.5 milyon Müslüman bugün Arafat'a çıkıyor

Giriş Tarihi: 14.10.2013

Türkiye'den 70 bin hacı adayının yer aldığı 2.5 milyon Müslüman, haccın farzlarından vakfeyi gerçekleştirmek için Arafat'a çıkıyor. Sağlık durumu ağır olan üç Türk hasta ise helikopterle Arafat üzerinde uçurulacak

Dünyanın dört bir yanından Mekke'ye gelen 70 bini Türkiye'den yaklaşık 2.5 milyon Müslüman, haccın farzlarından biri olan Arafat vakfesini gerçekleştirmek için bugün Arafat'a gidiyor. Bazı Müslümanlar sünnete uygun olarak dün sabah namazını Kâbe'de kıldıktan sonra Mina'ya hareket ederek geceyi burada geçirdi. İzdiham olmaması nedeniyle Türk hacı adaylarının da aralarında bulunduğu diğer gruplar, dün öğle saatlerinden itibaren Arafat'a gitmeye başladı. Hacı adayları, Arafat'a otobüslerle, hızlı trenle ve yaya olarak gitti. Suud yönetimi, hacı adaylarının her hareketini 18 helikopterle havadan izliyor. Sahada da 95 bin güvenlik görevlisi çalışıyor. Helikopterden takip sayesinde kaza, yangın veya karışıklıklara anında müdahale edilecek. Yangınlara hızlı müdahale için özel donanımlı motosikletli ekipler oluşturuldu. Diyanet de Türk hacı adaylarının ihtiyaçları için 4 bin personel görevlendirdi. Arafat'ta ayrıca 400 metrekarelik bir sahra hastanesi kuruldu. Hastanede tedavi gören 42 hasta, ambulanslarla getirilerek, görevlerini yapması sağlanacak. Durumu daha ağır olan üç hasta ise helikopterle Arafat üzerinde uçurulacak. Diyanet İşleri Başkanlığı da Arafat için bir program hazırladı. Sabah namazı ile başlayacak program, Kuran ziyafeti, esma zikri, Veda Hutbesi'nin okunması, Arafat konuşması, öğle ve ikindi namazlarının birleştirilmesi (cem-i takdim) ile devam edecek. Program, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in Türkiye saati ile 13.00'te yaptıracağı vakfe duası ile sona erecek. İstanbul Eyüp Sultan, Ankara Hacı Bayram Veli ve Şanlıurfa Dergâh camilerinin avlularına kurulacak dev ekranlarla Arafat Vakfe duası canlı olarak Türkiye'ye yansıtılacak. Bu yıl bir ilk olan uygulamayla Vakfe Duası'nı canlı izleyecek vatandaşlar, Arafat'ta yapılacak duaya kutsal topraklardaki hacı adaylarıyla aynı anda "amin" diyecek. Türk hacı adayları bugün ikindi saatlerinden itibaren Müzdelife'ye hareket edecek, ardından gece yarısı Mina'ya geçilecek. Bayramın birinci günü şeytan taşlayacak olan hacı adayları, kurbanlarını da İslam Kalkınma Bankası aracılığıyla kestirecek. Kurban kestirip tıraş olarak ihramdan çıkacak hacı adayları, hacı olacak. Daha sonra hacılar Kabe'ye giderek ziyaret tavafı ve say yapacak. Geçen yıl 3.2 milyon kişi hac vazifesini yaparken, bu yıl Kâbe'deki genişletme çalışmaları nedeniyle uygulanan yüzde 20 kota indirimi yüzünden yaklaşık 2-2.5 milyon kişinin hac yapması bekleniyor.

Kâbe'ye gölgelik yapılacak
Kâbe'de tavaf alanını genişletme çalışmaları için hazırlanan 'Haremeyn-i Şerifeyn Genişletme Projesi'nin dikkat çekici detayları ortaya çıktı. Mescid-i Nebevi'de olduğu gibi Kâbe'nin de açık alanları, en üst katı ve tavaf bölgesinde gölgelikler tesis edilecek. Dış avlularda ise Mescid-i Nebevi'deki şemsiye sisteminin benzeri kurulacak. Böylece, Kâbe'nin üst kısmı hariç, her yeri açılır kapanır gölgelikler ile kaplanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.5 milyon Müslüman bugün Arafat'a çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN