Başbakan'dan flaş açıklamalar

Giriş Tarihi: 15.10.2013 10:19 Güncelleme Tarihi: 15.10.2013 12:15
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı'na özellikle Suriye'de, Mısır'da, Libya'da, Myanmar'da, Afrika'nın değişik bölgelerinde sıkıntılarla insanların kimyasal ve konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü bir ortamda girildiğini belirterek, "Böyle bir ortamda yaşayacağımız Kurban Bayramı'nın, en azından milletimiz için birlik beraberliğe, İslam dünyası için birlik beraberliğe vesile olmasını yine de temenni ediyorum. İnşallah halklar bu sorunu çözerler" dedi.

Erdoğan, bayram namazını kıldığı Mimar Sinan Camisi'nden ayrılırken, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Kurban Bayramı'nın milletin birlik ve beraberliğine, tüm İslam dünyasının birliğine ve beraberliğine, insanlığın barışına vesile olmasını temenni eden Erdoğan, bu Kurban Bayramı'na özellikle Suriye'de, Mısır'da, Libya'da, Myanmar'da, Afrika'nın değişik bölgelerinde sıkıntılarla girildiğini anımsattı.

Bayrama, insanların kimyasal ve konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü bir ortamda girildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bütün bu olayların saptırmalarla tanımı, izahı bizleri ayrıca üzmektedir. Kimyasal silahlarla öldürmenin sanki suç olmadığı, 1400 kimyasal silahla öldürülen var ama öbür tarafta 120 bine yakın insan konvansiyonel silahlarla öldürülmüş. Onun ise suç değilmiş gibi izah edildiği bir tablo ortada. Bize göre eğer sonucu ölümse ve burada insanlar öldürülüyorsa, ister kimyasal olsun ister konvansiyonel olsun bunların hepsi suçtur. Bunlara karşı tüm insanlığın, tüm ülkelerin ortak tavır alması gerekir. Şu ana kadar böyle bir tavrın alınamadığını görüyoruz. BM Güvenlik Konseyi şu anda istikametini kaybetmiş vaziyette, böyle bir tablo ile iç içe. Adeta bir daimi üyeler arasında yaşanan sıkıntılarla BM Güvenlik Konseyi kararsızlığı işliyor. Bütün bu olan olaylara karşı bir vurdumduymazlığı yaşıyor. Bunun tarihe hesabını veremeyeceklerdir. Bunu da çok açık ve net söylemek zorundayım. Tarih bunun hesabını soracaktır. Bizler bugün varız yarın yokuz. Ama bu hesabı tarihin soracağına inanıyorum.

Böyle bir ortamda yaşayacağımız Kurban Bayramı'nın, en azından milletimiz için birlik beraberliğe, İslam dünyası için birlik beraberliğe vesile olmasını yine de temenni ediyorum. İnşallah halklar bu sorunu çözerler."

ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN