Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP'ye esti, gürledi

Giriş Tarihi: 16.10.2013

Deniz Kuvvetleri'nde yaşanan Balyoz istifaları için "Anlamak mümkün değil" diyen Başbakan Erdoğan, BDP ile iplerin kopabileceği mesajını verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Deniz Kuvvetleri'nde yaşanan Balyoz istifaları ile ilgili olarak, "Böyle bir istifa doğrusu beklemezdim" dedi. Erdoğan, çözüm süreci ile ilgili olumsuz açıklamalar yapan BDP'ye ise "Eğer verdiği mesajlar bu dozda gidecek olursa bu sefer Adalet Bakanlığı ile arasını açar ki böyle bir görüşmenin ipleri kopar" uyarısı yaptı. Bayram namazını Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde kılan Erdoğan, şu mesajları verdi:
Kurban Bayramı'nın birlik beraberliğimize, tüm İslam dünyasının birliğine ve insanlığın barışına vesile olmasını temenni ediyorum. Bayrama maalesef özellikle Suriye'de, Mısır da, Libya'da, Myanmar'da, Afrika'nın değişik bölgelerinde sıkıntılarla, insanların kimyasal, konvansiyonel silahlarla öldürüldüğü bir ortamda girdik. Bütün bu olayların saptırmalarla tanımı bizleri ayrıca üzmektedir. Yani kimyasal silahlarla öldürmenin sanki suç olmadığı, 1400 tane kimyasal silahla öldürülen var ama öbür tarafta 120 bine yakın insan konvansiyonel silahla öldürülmüş. Bunun sanki suç değilmiş gibi izah edildiği bir tablo ortada. Bize göre eğer sonucu ölümse ister kimyasal olsun ister konvansiyonel olsun bu suçtur. Bunlara karşı tüm ülkelerin ortak tavır alması gerekir. BM Güvenlik Konseyi şu anda istikametini kaybetmiş vaziyette. Daimi üyeler arasında yaşanan sıkıntılarla BM Güvenlik Konseyi bu olan olaylara karşı bir vurdumduymazlığı yaşıyor. Bizler bugün varız yarın yokuz. Ama bu hesabı tarihin soracağına inanıyorum. Kurban Bayramının İslam dünyası için birlik beraberliğe vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah halklar bunu çözer diyorum.

İPLER KOPABİLİR
(BDP ile İmralı'nın arası açılıyor) Henüz bana gelmiş bu konuda net kesin bilgiler yok. Net kesin bilgi olmayınca o konu ile ilgili de yorum yapmak doğru olmaz. Çünkü İmralı'da ne konuşulmuştur, ne yapılmıştır bunu bilmediğim için BDP heyetinin açıklaması üzerinden yorum yapmak sıkıntılı olabilir. BDP'nin İmralı ile arasının açılıp açılmasından çok BDP verdiği mesajlarla Adalet Bakanlığımızla arasını açmamaya gayret etsin. Eğer verdiği mesajlar bu dozda gidecek olursa bu sefer Adalet Bakanlığı ile arasını açar ki böyle bir görüşmenin ipleri kopar. Çünkü böyle sınırı aşan ve tahrik kokan mesajlara hükümet olarak biz de evet diyemeyiz. Bunu söylemek isterim.
(Bakanların adaylığı) Bunların hepsi olağandır. Bizim 26-27'sinde bu ay iki gün 16 Büyükşehir Belediyesine, kasım ayının ilk 10 günü içinde yine 14 heyet kalan 14 Büyükşehire gidecek. Orada temayül yoklamamız olacak. Bizler üst kurulda değerlendireceğiz. Ve üst kurulda değerlendirdikten sonra kesin neticeye vardığımız Büyükşehirleri ve ilçelerini açıklayacağız. Ama temayül yoklamaları ile tatmin olmadığımız yerde de, kamuoyu araştırmalarına gideceğiz ve ucu açık sorularla kamuoyu yoklamalarını yaparak oralarda nihai kararı verme durumuna geleceğiz.

'BÖYLE BİR İSTİFA BEKLEMEZDİM'
Başbakan Erdoğan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki istifalara ilişkin "Böyle bir istifa doğrusu beklemezdim" dedi. Erdoğan, bir gazetecinin "bu konudaki sorusu üzerine şunları söyledi: "Böyle bir istifayı doğrusu beklemezdim. Eğer bu konuda samimi, dürüst, vatanını, milletini seven bir generalin veya bir amiralin böyle bir süreç içerisinde istifa etmesinin gerekçesini bilmiyorum, nasıl böyle bir şey yaparlar anlamak da mümkün değil. Yargıda olan bir süreç var, yargının vermiş olduğu bir karar vardır. Ama gerekçesini bilmeden de herhangi bir açıklama yapmayı doğru bulmuyorum."

GAZETECİLERE BAYRAM HARÇLIĞI VERDİ
Sabah 07.30'da Kısıklı'daki evinden çıkan Başbakan Tayyip Erdoğan'a bayram namazında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ve oğlu Bilal Erdoğan ile torunu Ömer Tayyip eşlik etti. Namaz sonrası camide vatandaşlarla bayramlaşan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Soruların ardından birTV muhabiri, "Arkadaşlar gündeme ilişkin sorularını sordular. Sabahtan beri buradayız. Anne baba ile bayramlaşamadık. Bayram geleneklerimiz var malum. Arkadaşlar müsaade ederse ben ilk bayramlaşmamı sizle yapmak ve bayram harçlığımı da babamın yerine sizden almak istiyorum. Babam yanımda değilse devlet baba yanımda" dedi. Başbakan Erdoğan da, "Size az para vermek de olmaz" diyerek, cebinden çıkarttığı 200 lirayı muhabire verdi ve "Aranızda paylaşın" diye ekledi.

7 KURBAN HİSSESİNDEN 3'Ü BOSNA'DA KESİLDİ
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türk Kızılayı'na verdiği 7 hisse kurbandan 3'ü Saraybosna'da kesildi. Türk Kızılayı, Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve bazı bakanların vekaletinin de aralarında bulunduğu 100 kurbanın kesimini Saraybosna'da yaptı. Kesimi yapılan kurbanların etleri, Bosna Hersek'teki ihtiyaç sahibi yaklaşık 4 bin aileye dağıtılacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'ye esti, gürledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN