Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayramlaşma anayasa pazarlığına dönüştü

CHP'nin AK Parti'yi "Başarılı grafik gösterdiniz ama muhalefeti de tadın" diye övdüğü siyasi partilerin bayramlaşmasında Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda uzlaşılan 60 madde konuşuldu

Giriş Tarihi: 17.10.2013
AK Parti, CHP, MHP ve BDP heyetlerinin karşılıklı ziyaretlerle bayramlaşmasına güçlü mesajlar ve renkli görüntüler damgasını vurdu. Siyasiler, bayramlaşma ziyaretlerinde tansiyonun yükselmemesine özel önem gösterdi. CHP'li Emrehan Halıcı, AK Parti'yi överek "Başarılı grafik gösterdiniz ama muhalefeti de tadın" dedi. AK Parti heyetleri bayramlaşmalarda Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun kabul ettiği 60 maddeyi gündeme getirdi. CHP, demokratikleşme paketlerinin hazırlanmasında çoğulculuğun önplana çıkmasını istedi. MHP "hoşgörü bayramdan sonra da devam etsin" dedi. BDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani ise AK Parti'yi ziyaretinde "biz Türkiye'nin bölünmesini değil Türkiye'nin büyümesini arzu ediyoruz. Büyük Türkiye'den yanayız" mesajı verdi.

AK PARTİ KONUKLARI

CHP heyetini AK Parti'de Salih Kapusuz başkanlığında bir heyet ağırladı. Yeni anayasa çalışmalarının mutlaka başarıyla sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan Kapusuz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Anayasa Uzlaşma Komisyonunda mutabakat sağlanan 60 maddeyi Meclis'ten geçirme teklifine sıcak baktıklarını söyledi. Kapusuz, "Anayasa konusunda mutabakat sağlanarak, bunu milletimize bir bayram hediyesi gibi sunmalıyız" dedi. CHP heyetinin başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı da "Adalet ve Kalkınma Partisi kurulduğundan bu yana hakikaten çok başarılı bir grafik gösterdi. Madem bayram ziyareti ben size temenni de bulunayım. Partinizin daha iyi hale gelebilmesi için muhalefeti de tatması gerekir, bir de muhalefeti tadın. Hep iktidarda olmak çok sağlıklı bir durum olmaz" dedi.

CHP GENEL MERKEZİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, AK Parti heyetini konuk ettiği görüşmede "Demokrasi paketlerini hep beraber daha katılımcı, çoğulcu olarak güçlendirmemiz gerekiyor. Çünkü demokrasi sağlıklı olmadığı, tüm kurum ve kurallarıyla işlemediği zaman üzerine hiçbir şey inşa edemezsiniz" mesajı verdi. CHP'nin muhalefet partileriyle işbirliği iddialarını yalanladı. Bir gazetecinin, "Herhangi bir muhalefet partisi ile işbirliğine nasıl bakıyorsunuz?" sorusu üzerine Oran, "Böyle bir işbirliği söz konusu değil. Ama siyasetin doğal akışında belli partiler birbirini destekleyebilirler, belli adaylar diğer partilerin beğenisini, onayını, teveccühünü kazanabilir" şeklinde konuştu.

MHP HOŞGÖRÜ İSTEDİ

BDP ile yine biraraya gelmeyen MHP, bayramlaşma ziyaretlerinde hoşgörü mesajı verdi. MHP heyetinin başkanı MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, AK Parti'yi ziyaretinde "Bu bayram günlerinde sahip olduğumuz duyguların senin her günü devam etmesini istiyoruz. Bu anlayışın ve hoşgörünün devamından yanayız" dedi.

'BÜYÜK TÜRKİYE'DEN YANAYIZ'
AK Parti-BDP bayramlaşmasına çözüm süreci damgasını vurdu. AK Parti'ye bayram ziyaretinde bulunan BDP heyeti, "Akil insanlar heyeti çalışmalarına devam etsin" önerisinde bulundu. BDP adına AK Parti'yi ziyaret eden heyetin başkanı BDP Hakkâri Milletvekili Adil Zozani, "Bu umut atmosferini büyütmek hepimizin ortak görevidir. Biz birlikte büyük Türkiye'den yanayız. Gelişen sorunlarını çözen, demokratikleşen bir Türkiye'den yanayız. Bütün Türkiye kamuoyuna şunu ifade etmek isterim ki biz Türkiye'nin bölünmesini değil Türkiye'nin büyümesini arzu ediyoruz. Türkiye'de eğer sorunlarımızı aşabilirsek Ortadoğu'daki kaosa rol modeli olabilecek bir ülke potansiyeline sahip olduğumuzu düşünüyoruz" dedi.

NOTLAR...
Bayramlaşma programında her yıl olduğu gibi MHP, BDP ile bayramlaşmadı.
CHP'nin ilk konuğu BDP oldu. CHP'li Umut Oran, BDP heyetine "BDP ve CHP'nin sol ve evrensel sosyal demokrat değerlerde çok ortak çalışacağı alan var" dedi. BDP'li Zozani ise buna "Hiç şüphe yok. Güven sorununu bertaraf edebilirsek, çok şey yapılabilir" yanıtı verdi.
Bu bayram partiler arası bayramlaşmada Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) ilk kez yer aldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayramlaşma anayasa pazarlığına dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN