Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hacdaki ilk dua gönlümde kalsın'

Mekke'de Türk hacılarla bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, Kâbe'yi ilk gördüğündeki duasını soran gazetecilere "Hususi. Gönlümüzde kalsın" dedi

Giriş Tarihi: 17.10.2013
Hac vazifesi ve bazı üst düzey görüşmeler için Suudi Arabistan'da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk hacılarla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Mekke Din Hizmetleri Ataşeliği'nde Türk hacılarla bayramlaştı. Bayramlaşma programına Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bazı milletvekilleri ve Türk hacılar katıldı. Bayramlaşma programına Gül'ün oğlu Ahmet Münir Gül de katıldı. Herkesin haccını ve Kurban Bayramı'nı tebrik eden Gül, "Hac çok büyük bir heyecan, büyük bir tecrübe. Kendimizi gözden geçirme, çok büyük bir muhasebe meydanı. Unutulmayacak bir an" dedi. Gül, Avrupa'dan ve Türkiye'den gelen 70 bin Türk hacı bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Allah herkese tekrarını nasip etsin. Eminim ki bu vesileyle herkes çok güzel dileklerde, dualarda bulunmuştur, memleketimiz için bütün insanlık için. En güzel temennilerin yeri burasıdır. Dolayısıyla aynı zamanda bunlar kendi kendimizi terbiye etmek, kendi kendimizi gözden geçirmek, hepimiz fert olarak, ülke olarak kendi muhasebelerimizi yapmışızdır, noksanlıklarımızı görmüşüzdür. İnanıyorum ki buradan alacağımız derslerle memleketimize döndüğümüzde herkes önce birey olarak daha sonra toplum olarak üstüne düşen görevleri en iyi şekilde yapacaktır." Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir gazetecinin, Kâbe'yi ilk gördüğünde hangi duada bulunduğu sorusuna, "Onların hepsi hususi kalsın, en iyisi o herhalde. Herkesin kendi gönlünde kalsın. Buralar aslında gösterişin olmadığı yerler. Onun için herkes ihramdayken birbirine eşittir. Herkesin kendi hanesinde ne varsa o öne çıkıyor. Buralarda bu tip şeyler hep özel kalsın. Eminim ki herkes kendi gönlünden geçen dileklerde, temennilerde, dualarda bulunmuştur. İnşallah diğer kardeşlerimize de vatandaşlarımıza da arzu eden herkese nasip olur" yanıtını verdi.

HAC VAZİFESİNİ TAMAMLADI
Suudi Arabistan Kralı'nın davetlisi olarak kutsal topraklara gelen Cumhurbaşkanı Gül, Terviye günü Kâbe'de kudum tavafı yaparak, Hayf Mescidi'nin yanında yer alan çadırda geceyi geçirdi. Ertesi gün Arafat vakfesine duran Gül ve beraberindeki heyet ardından Müzdelife'ye hareket etti. Gül, Müzdelife vakfesinde şeytana atacağı taşları kendi elleriyle topladı. Cumhurbaşkanı bodrum katta protokol için ayrılan bölümde şeytan taşladıktan sonra bayram namazını Mescid-i Haram'da kıldı. Tavaf halkasında namaz sonrası ziyaret tavafını da gerçekleştirdi. Traş olarak ihramdan çıkan Gül, hac vazifelerini tamamlayarak hacı oldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hacdaki ilk dua gönlümde kalsın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN