"Türkiye'yi hükümetten başkası yönetemez"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına ilişkin, "Türkiye artık dünya lideri. Türkiye gündem belirleyen bir ülke haline geldi. Türkiye en güçlü dönemlerini yaşıyor. 'İmralı'dan yönetilmesi' falan bunlar gerçekten üzücü şeyler, Bahçeli'ye de bu yakışmıyor" dedi.

Giriş Tarihi: 17.10.2013 15:48
Eroğlu, memleketi Afyonkarahisar'ın merkez Nuribey beldesinde vatandaşlarla bayramlaştı. Eroğlu, burada yaptığı konuşmada, bayramların birlik, beraberlik, kardeşliğin pekiştiği, dargınlıkların giderildiği, güzel günler olduğunu söyledi.

Bayramların sevgi, kucaklaşma ve kardeşliğin daha da pekişmesi, dostlukların pekişmesi manasında çok büyük bir önemi olduğunu belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bayram demek teslimiyet demek, yardımlaşma, fakir fukarayı hatırlamak demek. Bu bizim milletimizin fıtratında var. Bizim anlayışımızda komşusu açken tok yatan asla kabul edilemez. Bu bayramlar da buna vesile oluyor. Başka ülkelerde bu yok. Komşuyu düşünmek diye bir şey yok. Ben yurt dışında çok kaldım. Yan tarafta komşusu ölse haberi bile olmaz. Ama köpek sabahleyin bağırdığı zaman sabahın köründe kalkar köpeğini mutlaka gezdirir. Onlarda öyle bir anlayış var. Ama bizde insan sevgisi, kardeşlik ve akraba bağları çok daha kuvvetli. İnşallah bu bayramlar da birlik, beraberlik, kardeşliğimizin daha da pekişmesine vesile olur. Türkiye'den bütün İslam alemi çok şey bekliyor. Bakın Suriye'de olanları görüyorsunuz. Bir zalim, Suriye'yi ne hale getirdi. İnsanları birbirine düşürdü. Her gün maalesef binlerce kişinin kanı dökülüyor. Ayrıca Mısır'da olanlar ortada. Darbe neticesinde oradaki zulüm de ortada. Arakan'daki Müslümanlar'a yapılan eziyet. Filistin'de Müslümanlar'a su bile verilmek istenmiyor. Böyle bir durum var. Türkiye yıldızı parlayan bir ülke bundan gurur duyuyoruz. Bunu size borçluyuz. Bu millet asil bir millet. Ecdadımıza layık olmak için çalışacağız. Bunun için çalışmamız lazım. Birbirimizi sevmemiz lazım. Bütün İslam aleminin, Türkiye'nin buna ihtiyacı var.


"TÜRKİYE'Yİ HÜKÜMETLER YÖNETİR"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Eroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisinin genel merkezinde düzenlenen bayramlaşma törenindeki, "Demokratik cumhuriyet paketi altında İmralı canisinin taleplerini karşılamak için üstün gayret gösteren bugünkü siyasi iktidar artık kendisine çekidüzen vermeli, İmralı'dan yönetilmekten vazgeçmeli" sözünün hatırlatılması üzerine Eroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye artık dünya lideri. Türkiye gündem belirleyen bir ülke haline geldi. Türkiye en güçlü dönemlerini yaşıyor. 'İmralı'dan yönetilmesi' falan bunlar gerçekten üzücü şeyler, Bahçeli'ye de bu yakışmıyor. Türkiye şu anda savunma ihtiyacının, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teçhizatının, mühimmat ihtiyacının yüzde 60'ını yerli kaynaklardan karşılayan ülke haline geldi. Kendi helikopterlerini yapan, tanklarını denizaltılarını, savaş uçaklarını yapan ülke haline geldi. Şu anda uzun menzilli füzeler için çalışmalar yapılıyor. Ekonomide 16. sıraya yükselmiş güçlü bir ekonomiye sahip. Dört dörtlük kalkınma oranıyla dünya ikinciliğine yükselmiş bir ülke. Dolayısıyla Türkiye'yi hükümetler yönetir. Türkiye Cumhuriyeti yönetir. Türkiye Büyük Millet Meclisi yönetir, başka kimse yönetemez. Bunu da herkes böyle bile."


YAĞIŞLAR HAVA NE KADAR SÜRECEK

"Yağışların ne kadar süreceği" sorusu üzerine ise Eroğlu, şu açıklamaları yaptı:

"Yağışlı mevsim başladı. Vatandaşların dikkatli olması gerekiyor. Meteoroloji teşkilatımız yağış olduğu zaman alarm durumu için valiliklere, belediyelere ikaz gönderiyor. Hem kuvvetli rüzgar hem kuvvetli yağış başladı. Yağışlar kuzey kesimlerde etkili olacak. Pazar gününe kadar bazı bölgerde yağmur devam edecek. Biraz da hava sıcaklıkları düşecek. Özellikle dere yataklarında kapalı kısımlar varsa bunların açılması lazım. Devlet Su İşleri ve belediyeler, özel idareler çalışmalar yapıyor. İnşallah sıkıntı olmadan atlarız. Yağış olmazsa yazın çok sıcak oluyor, yangınla mücadele ediyoruz. Kışın da böyle yağışlı zamanlarda taşkınlarla, sel baskınlarıyla mücadele ediyoruz. İnşallah sıkıntı olmadan bu kışı da atlatırız diye düşünüyorum."

Eroğlu, hava durumuyla ilgili son gelen tahminlerde bugün batı kesimlerde Trakya, Ege Bölgesi, İç Anadolu ve Antalya'dan başlayıp Bartın'a kadar olan bölgede yağış olacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yağışlar cuma günü biraz daha doğuya kayarak devam ediyor ama rüzgarlar şiddetini azaltmış durumda. Pazar günü de Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'dan yağışlar ülkeyi terk ediyor. Hafta başından itibaren yağış görünmüyor. Ancak cumartesi pazar hava biraz daha soğuyacak. Pazartesiden itibaren mevsim normallerine dönecek. Bu akşam ve gece saatlerinde yağışların daha da etkili olmasını bekliyoruz."


"USULSÜZ KURBAN KESİMİ YAPANLARA GEREKEN CEZALAR VERİLECEK"

Bayramda yaşanan usulsüz kurban kesimi manzaraları hakkındaki bir soru üzerine de Eroğlu, vatandaşları daha önce ikaz ettiklerini, birkaç hadise dışında vatandaşların genel olarak kaidelere uyduklarını belirtti. Eroğlu, şöyle konuştu:

"Bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ancak bir yerde 8. katta kurban kesimi oldu, birkaç yerde de sokakta kesim oldu. Ama neticede vatandaşlarımızın yüzde 99'u koyduğumuz usul ve esaslara uydu. Hayvanlara eziyet etmeme noktasında titizlik gösterdi. Kurbanını kesim yerlerinde kesti. O bakımdan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Ama tüm bunlara rağmen hayvanlara eziyet eden, izin verilmeyen yerde, 8. katta kurban kesenlere gerekli işlem yapılacak. Eskiye göre usulsüz kesimlerde çok büyük azalma var. Milletimize teşekkür ediyorum sağolsunlar."

Eroğlu, daha sonra, Salar ve Sülün beldelerinde vatandaşlarla bayramlaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Türkiye'yi hükümetten başkası yönetemez"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN