Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4.3 milyar euro için son 2.5 ay

Giriş Tarihi: 19.10.2013

AB fonları için süre 31 Aralık'ta doluyor. Beş milyar euronun sadece 700 milyonu kullanıldı. Kalan 4.3 milyar euro, girişimcileri bekliyor

Avrupa Birliği'nin (AB), hibe fonlarından yararlanmak isteyenler ellerini çabuk tutmak zorunda. 2007 yılında yürürlüğe giren ve Gelişmekte Olan Ülkeler için ayrılan 5.2 milyar euroluk 'hibe' ve 'geri ödemesiz' fonların süresi 31 Aralık 2013'te doluyor. Fonun Türkiye için ayrılan 5 milyar eurosunun yalnızca 700 milyonu kullanıldı. Kalan 4.3 milyar euro ise yeni girişimcileri bekliyor. Türkiye son 5 yılda tolpam 3 bin 37 dosya için AB'den hibe aldı.

'EKSİK EVRAK' SORUN
13 yıl önce AB'nin eski Genişlemeden Sorumlu Başkanı Günter Verheugen'in girişimiyle 6 ülkenin diplomatlarının bir araya gelerek kurduğu Uluslararası Diplomatlar Birliği'nin yönetimine geçen yıl seçilen ilk Türk Ferhat Bozçelik, "4.3 milyar euro önemli bir kaynak. Girişimciler ellerini çabuk tutsun. Son 2.5 ay. Bu parayı alamadığımız takdirde fon iade edilecek" diye uyarıda bulundu. Bozçelik, "AB'de eksik evraktan dolayı yaklaşık bin 750 dosya iade edilmek üzere bekletiliyor. Fonlardan yararlanmak isteyen STK'lar, resmi kurumlar ve şahıslar bize müracaat ederlerse onlara rehberlik edip, yol gösteririz" diye konuştu. Gelişmekte olan diğer ülkeler AB'nin hibe fonundan yararlanırken Türkiye'nin neden yararlanamadığına bir türlü anlam veremeyen Bozçelik, özellikle tarım, enerji, çevre ve eğitim alanında başvuruların bir an önce yapılması gerektiğini vurguladı. Bozçelik, "100 bin euro hibe kredisi ile 10 milyon euro rakamı arasında hibe verirken hiçbir fark yok. Hepsi için aynı dosya hazırlanıyor. Türkiye artık 2013 yılı sonu itibarıyla gelişmekte olan ülkeler grubundan çıkartılarak gelişmiş olan ülkeler sınıfına geçiş yapacak. Böylece hibe kredilerinin tamamı artık Türkiye için kalkmış olacak. Türkiye'den başvuru yapacak olan kuruluşlar için 2013 yılının aralık ayı, son müracaat tarihi" dedi.

'İSTEMEYİ BİLMİYORUZ'
Türkiye'de AB ile ilgili yanlış bir anlayış olduğunu vurgulayan Bozçelik, "AB, Türkiye'ye 'hibe fonundan para vermiyor' algısını ve söylemini kabul etmiyorum. Biz AB'den istemesini bilmiyoruz. Bir örnek vereyim, AB hibe kredisi alabilmesi için kuruma 'şu standartlarda 4 tane sandalye koyman gerekiyor' diyor. Firma ise üç tane sandalye koyuyor sonra da AB'den para bekliyor. Yok böyle bir şey. Türkiye'den gönderilen dosyalara baktığımda nerdeyse hiçbir evrak hazırlamadan kredi isteniyor. Neredeyse, AB'den hediye paketi içinde hibe para isteyecekler..." AB'nin özellikle belediyelerden gelen projelere önem verdiğine dikkat çeken Bozçelik sözlerini şöyle sürdürdü: "AB, belediyelerin Avrupa standartlarına kesimhaneleri kurmaları için hibe desteği veriyor. Bu amaçla, her belediye için 800 bin euroluk ödenek ayrıldı. Fakat bakıyoruz Türkiye'deki belediyelerden bir tane bile başvuru yapan yok. Oysa 81 ilimizin belediyesi başvuru yapsa AB'den 64 milyon euroluk bir hibe Türkiye için çıkacak. Ama başvuru olmayınca para da AB'nin kasasında kalıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4.3 milyar euro için son 2.5 ay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN