İlerleme Raporu reformların tescil belgesi

Giriş Tarihi: 20.10.2013

Avrupa Komisyonu'nun 2013 Türkiye İlerleme Raporu'na Türkiye'nin yanıtı: Köklü reformlar İlerleme Raporu'nda karşılık bulmuş, memnuniyet verici

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci ve Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Komisyonu'nun bayramın ikinci günü yayımladığı 2013 İlerleme Raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bağış ve Dışişleri'nin değerlendirmelerinde şu ifadeler yer aldı:
* REFORMLAR RAPORA OLUMLU YANSIMIŞ: Türkiye'nin demokratikleşme, insan hakları ve ekonomik gelişmişlik bakımından ulaştığı nokta hiç tartışmasız AB standartlarına en yakın olduğu noktadır. Bu tespitin 2013 yılı İlerleme Raporu'nun lafzına ve ruhuna yansıtılmış olması da memnuniyet vericidir. Hükümetimizin yürüttüğü kapsamlı reform çalışmaları İlerleme Raporu'na olumlu yansımış, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi'nden övgüyle bahsedilmiştir. Bu noktada raporun "Türkiye'nin reform kararlılığının tescil belgesi" olarak da nitelendirilmesi yanlış olmayacaktır.
* MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ: Hükümetimizin Çözüm Süreci'ne yönelik tarihi girişimleri dönüm noktası olarak addedilmiş, kültürel alanda kaydedilen ilerlemelerin altı çizilmiştir. Hükümetimiz azınlık hakları konusunda da hiç şüphesiz Cumhuriyet tarihinin en cesur ve özgürlükçü iktidarıdır ve bu yönde attığımız adımlar İlerleme Raporunda altı çizilen önemli hususlardan biridir. Devletin farklı inanç gruplarıyla artan diyaloğu AB tarafından da kabul edilmiştir. Din özgürlüğü ve eğitimle ilgili, azınlıklara yönelik uygulamalardaki ilerlemeler olumlu karşılanmıştır. Raporda Hükümetimizin mülkiyet hakları ve mülklerin geri iadesi alanında da yapıcı bir yaklaşım sergilendiğinin altı çizilmiştir. İlerleme Raporunda Türkiye'nin farklı alanlarda gerçekleştirdiği önemli reformların altının çizilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.

DIŞİŞLERİ: REFORMLARA GENİŞ YER, MEMNUN EDİCİ
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ise raporda, Çözüm Süreci'nin başlatılmasının bir dönüm noktasını teşkil ettiğinin dile getirildiği ve AB'nin bu sürece destek verdiği belirtildi. Raporda, Türkiye'de son bir yıl içinde gerçekleştirilen siyasi reformlara geniş şekilde yer verildiğine dikkat çekilen Dışişleri açıklamasında, hükümetin demokratikleşme ve siyasi reformlarının devamı konusundaki kararlılığının, Demokratikleşme Paketi'nin, yargı reformuna ilişkin atılan adımların ve devam eden yeni anayasa çalışmalarının raporda yer almasının memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
İlerleme Raporu reformların tescil belgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN