Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sürecin üç kahramanı

Giriş Tarihi: 20.10.2013

Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Fidan, krizin çözülmesi için 7 gün 24 saat çalıştı. Davutoğlu konuyla ilgili toplam 25 görüşme yaptı

Lübnan'da kaçırılan Türk pilotların serbest kalışıyla ilgili perde arkası bilgiler netleşirken 9 Ağustos'tan bu yana kapsamlı bir operasyon yürütüldüğü öğrenildi. THY pilotlarının Türkiye dönüşünde Türkiye'nin 1.5 aylık büyük diplomasisi ortaya çıktı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan 7 gün 24 saat konuyla ilgili çalıştı, Başbakan Erdoğan sürekli olarak konuyla ilgili bilgilendirildi. Erdoğan'ın talimatıyla Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu sürecin diplomatik boyutunu MİT Müsteşarı Hakan Fidan ise operasyonel boyutu ile görevlendirildi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu krizin çözümü için toplam 25 görüşme yaptı. Bu görüşmelerin 12'si Katarlılarla, 11'i Lübnanlılarla ve 2'si İranlılarla gerçekleşti. Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve en son yeni Dışişleri Bakanı Zarif ile de New York'ta görüşerek İran'dan etkisini kullanmasını istedi. Olayın gerçekleştiği 9 Ağustos'ta MİT Müsteşar Yardımcısı Başkanlığında bir heyet hemen Lübnan'a gitti. Lübnan istihbaratı ve ilgililerle başlayan görüşmeler dün akşam pilotların sağ salim Türkiye'ye indiği ana kadar devam etti. MİT Müsteşarı Hakan Fidan 7/24 süreci bizzat takip etti ve her aşamadan Başbakan Erdoğan'ı bilgilendirdi.

KATAR KAMP KURDU

Suriye'de tutulan Lübnanlı hacıların serbest kalması konusunda devrede olan Katar Dışişleri Bakanı Attiyah ile temasa geçildi. Attiyah, geçtiğimiz hafta Pazar günü Lübnan'daki Türk pilotlarla ilgili Davutoğlu ile görüştü. Kurban Bayramı'nda 4 gün kurmayları ile birlikte İstanbul'da kalarak süreci bizzat takip etti. Suriye'deki gruplar yapılan yoğun girişim ve baskıların sonunda Lübnanlı hacıları Türkiye'ye vermeye razı oldu. Pilotların serbest kalması için de süreç hızlandı Başbakan Erdoğan ailelere bayram müjdesi vermek için telefonla arayarak 'mutlu son yakın' mesajı verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sürecin üç kahramanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN