Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 çocuğa yeni kimlik

Giriş Tarihi: 21.10.2013

Mahkemeler şimdiye kadar 50 çocuğun kimlik bilgilerinin değişmesine karar verdi. Amaç, şiddet uygulayan eşin çocuk üzerinden kadına ulaşmasını engellemek

Aile içi şiddetle mücadele kapsamında 5 bin 450 kadın ile 23 erkek çağrı üzerine polis korumasına alındı. Can güvenliği tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle kadınların yanı sıra 50 çocuğun da kimlikleri değişti. Koruma Hizmetleri Yönetmeliği'nin 10'uncu Maddesi'nde yapılan değişiklikle 'Şiddete maruz kaldığı veya maruz kalma ihtimali bulunduğu tespit edilen kişiler, mahallin en büyük mülki amirinin kararıyla derhal korumaya alınırlar' hükmü getirildi. Bu değişiklik kapsamında 5 bin 450 kadın ile 23 erkeğin çağrı üzerine polis korumasına alındığı öğrenildi. Kadınların tamamına yakınının boşandığı veya uzaklaştırma alan eşinden gördüğü şiddet nedeniyle polis korumasına alındığı belirtildi. 23 erkeğin ise 5'inin eşinden gördüğü şiddet geri kalanının ise yakın akrabalarından göreceği şiddet ihtimali üzerine korumaya alındığı bildirildi. Yasal mevzuat kapsamında koruma kararı verilen kişiler, ihtiyaç duyması halinde 'Çağrı Timi'ni görevlendirmesi istemiyle polis merkezine talepte bulundu. Ayrıca bu kişiler '155 Polis İmdat Hattı'nı arayarak bulunduğu adrese ekip veya koruma talep etti. Şiddet mağduru kadın ve erkekler tehdidin durumuna göre alışverişe, işe, markete, kuaföre çağırdığı polis eşliğinde gidiyor. Bu kişilere 2 kişilik polis ekibi eşlik etti.

80 KİŞİYE BUTON
Adana ve Bursa'da 1'i erkek 80 kişiye acil yardım butonu verildi. Panik butonları mahkeme kararıyla başvuran kişilere polis tarafından dağıtıldı. Panik butonları dağıtılan kişilerce çok fazla kullanılmadı. 2014 yılından itibaren butonların 81 ilde verilmesi sağlanacak. Bunun için alt yapı çalışmaları hızlandırıldı. İlk 8 ayda 40 binin üzerinde aile içi şiddet vakası yaşandı. Şiddet olaylarının büyük bölümünü darp, hakaret ve tehdit oluşturdu. 103 kadın cinayete kurban gitti. İçişleri Bakanlığı verilerine göre şiddet gördüğü gerekçesiyle mahkemeler 69 kadın ile 50 çocuğun kimlik bilgilerini değişmesine karar verdi. Çocukların genellikle anneleriyle birlikte kaldığı ve şiddet gösterme tehlikesi bulunan kişinin çocuk vasıtasıyla anneye ulaşmasının engellenmesi için mahkemelerin bu kararı verdiği bildirildi. Kimlik bilgileri değişti ancak kadınların ve çocukların diploma, kredi kartı, sağlık kartı, fatura kayıtları gibi belgelerde isimleri değişmedi.

160 BİN KAMU GÖREVLİSİ EĞİTİLDİ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aile içi şiddetle mücadelede birçok kamu kuruluşu ile yaptığı eğitim çalışmaları kapsamında, şiddet konusunda kamu görevlilerinin bilinçlendirilmesini sağladı. Bakanlık, 2012 yılında yaptığı işbirliği eğitimleri kapsamında 71 bin polis, 81 ilde yaklaşık 65 bin sağlık personeli, 336 Aile Mahkemesi Hâkimi, 6 bin 500 kamu görevlisi ve 17 bin din görevlisi olmak üzere toplam 160 bin kişiye şiddet konusunda eğitim verdi. Bakanlık, jandarma ile imzaladığı protokol kapsamında 500 bin subay, astsubay ve er-erbaşın eğitimine başladı. Ayrıca 2015 yılına kadar 100 bin din görevlisine şiddet eğitimi verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 çocuğa yeni kimlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN