Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'den flaş onay kararı

Giriş Tarihi: 22.10.2013 11:48 Güncelleme Tarihi: 22.10.2013 17:10

AB, 3 yıllık aranın ardından ilk faslı müzakerelere açma kararı aldı.Hükümetler arası konferans 5 Kasım'da...

Türkiye ile üyelik müzakerelerinde "Bölgesel Politika" ile ilgili 22. Başlığın 5 Kasım'da açılması, AB Konseyi'nce resmen kararlaştırıldı.

AB Dışişleri Bakanlarından oluşan , bugün yaptığı toplantında 22. Başlığının açılması ile ilgili ortak AB pozisyonunu teyit etme ve bu amaçla bakanlar düzeyindeki Hükümetlerarası Konferansın 5 Kasım'da Brüksel'de toplanması konusunda mutabık kaldı.

AB tarafından yayımlanan kararda Genel İşler Konseyi'nin geçen 25 Haziran'da yaptığı toplantıda 22. Başlığın açılmasına karar verdiği ancak Türkiye ile Hükümetlerarası Konferansın İlerleme Raporu'nun görüşülmesinden sonra gerçekleşeceğini vurguladığı anımsatılıyor.

Kararda ayrıca, Ekim 2005'de Türkiye ile açılan müzakerelerdeki 35 fasıldan şimdiye kadar 13 başlığın açıldığına ancak bunlardan sadece "Bilim ve Araştırma" ile ilgili 25. faslın geçici olarak kapatıldığına dikkat çekildikten sonra müzakerelerde son açılan fasıl olan "Gıda Güvenliği" ile ilgili başlığın Haziran 2010'da açıldığına da işaret ediliyor.

Bu arada, 5 Kasım'da yapılacak olan Hükümetlerarası Konferansı'nda Türkiye'yi Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz temsil edeceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den flaş onay kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN