Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askerlik 12 aya indi terhisler 1 Ocak'ta

Bakanlar Kurulu, 1 Ocak 2014'ten itibaren askerliğin 15 aydan 12 aya indirilmesini kararlaştırdı. Genelkurmay Başkanlığı'nın önerisi ise kararın 1 Mart'ta yürürlüğe girmesi yönündeydi

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, askerlik süresinin 1 Ocak 2014'ten geçerli olmak üzere, 15 aydan 12 aya indirilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. Kamuoyunda merakla beklenen askerlik süresi ile ilgili şu gelişmeler yaşandı: Genelkurmay, dün Milli Savunma Bakanlığı'na, uzun dönem askerliğin 15 aydan 12 aya indirilmesi uygulamasının 1 Mart 2014 tarihinden itibaren başlaması yönünde bir teklifte bulunduğunu açıkladı. Açıklamanın detayları aynı gün Bakanlar Kurulu'nda ele alındı. Arınç toplantı sonrası askerlik süresinin 12 aya indirildiğini bildirdi ve şunları söyledi:
ERKEN TERHİS 1 OCAK: Bu imzaladığımız kararname şudur: Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleriyle Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi yükümlülerin muvazzaf askerlik süresinin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, silah altındaki yükümlülükleri de kapsayacak şekilde, erbaş ve erler için 15 aydan 12 aya indirilmesi kararlaştırılmıştır.
BİZ VERİRİZ: (Genelkurmay'ın 1 Mart açıklamasından sonra bir görüş alışverişi olup olmadığı sorusuna) Genelkurmayımız'ın ihtiyaçları, planlamaları bizim için önemlidir. Onları sorarız. Ama sonunda siyasi bir karar verilecekse, bunu ondan bağımsız olarak biz veririz. Dolayısıyla o ihtiyaçların incelenmesinde, giderilmesinde bizim bir tercihimiz olursa geçerli olan o olur. Burada onları boşa çıkarma gibi niyetimiz yok.
YEDEKSUBAYLIK:
Yedeksubaylar için 12 aylık süre, kısa süreli askerlik yapanlar için 6 aylık süre uygulamasına devam edilecektir. Bu konu üzerinde tartışma yapılmasını, spekülasyonlar yapılmasını uygun görmüyoruz.
70 BİNDEN FAZLA KİŞİ YARARLANACAK: Kaç kişinin erken terhisten yararlandığını ben de merak ettim. Sayın bakanımızın verdiği bilgilere göre, izin ve sağlık gibi nedenlerden ötürü kesin sayı vermek zor ancak 70 binin üzerinde olacağı tahmin ediliyor.
FİDAN'A GÜVEN TAM: Bu değerli bürokratımızı yakinen tanıyor ve biliyoruz. MİT Müsteşarı olduktan sonra hem teşkilatın güvenini kazandı hem de Türkiye'nin çıkarları açısından önemli işler yaptı. Müsteşarımızın, başarılı, Türkiye sevdalısı olduğunu ve güvenimizin tam olduğunu söyleyebiliriz. Arınç, Demokratikleşme Paketi'nin imzaya açıldığını da söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askerlik 12 aya indi terhisler 1 Ocak'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN