Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırdaki askerlere ateş açtılar

Giriş Tarihi: 22.10.2013 14:00 Güncelleme Tarihi: 22.10.2013 17:27

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan yaklaşık 30 araçlık kaçakçı gruba müdahalede bulunulduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Hatay'ın Narlıca beldesindeki 2'nci Hudut Alay Komutanlığı Şehit Çavuş M. Özeker Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, dün saat 20.00'den itibaren Türkiye'ye geçmeye çalışan yaklaşık 30 araçlık kaçakçı grubun tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu kaçakçılara, hudut devriye unsurları tarafından hududa yaklaşmamaları yönünde uyarılar yapıldığı, ancak kaçakçıların, yapılan uyarıları dikkate almayarak, yaklaşmaya devam ettikleri vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saat 20.05 sularında, Suriye tarafından üç farklı noktadan hududa yaklaşık 100-150 metre mesafeden, kalaşnikof piyade tüfekleri ile unsurlarımıza doğru 40-45 el ateş açılmıştır. Bu durum üzerine, bölgede bulunan üç adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) üzerindeki makineli tüfekler ve hudut hattında mevzilenmiş olan personel (Takviyeli Piyade Takımı) tarafından piyade tüfekleri ile ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Çatışma yaklaşık 8 dakika sürmüştür. Unsurlarımızın açtığı karşı ateş sonucunda, Suriye tarafındaki gruplar, hızla geriye doğru kaçmış ve dağılmışlardır. Türkiye tarafındaki kaçakçı gruplar ise Reyhanlı/Beşarslan köyü istikametine doğru ilerleyerek hudut hattından uzaklaşmışlardır."

Öte yandan Şanlıurfa Suruç'taki 3'üncü Hudut Alay Komutanlığı Kaya Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde saat 22.15 sularında, Suriye tarafından 20 kişilik bir grubun da Türkiye istikametine doğru ilerlediklerinin tespit edildiği de bildirildi.

Söz konusu gruptan 8 kişinin mayınlı sahayı geçerek tel engele yaklaştıkları, diğer 12 kişilik grubun ise Suriye tarafında demiryolu üzerinde
beklemeye devam ettikleri ifade edilirken, yaklaşan gruba hudutta görevli unsurlar tarafından ikazda bulunulduğu kaydedildi.

İkaz sırasında demiryolunda bekleyen 12 kişilik grup tarafından, TSK unsurlarına hafif silah ile 9-10 el ateş açıldığı, açılan ateşe ise makineli
tüfek ve piyade tüfeği ile karşılık verildiği belirtildi. Karşılık üzerine söz konusu grubun, Suriye istikametine kaçarak bölgeden uzaklaştıkları vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırdaki askerlere ateş açtılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN