Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zaman aşımı öncesi kilit isim yine Yeşil

Diyarbakır'da 1993'te bölük komutanlığı bahçesinde suikast silahıyla öldürülen Tuğg. Bahtiyar Aydın davasında zaman aşımına saatler kala Yeşil'in adının geçtiği yeni bir ses bandı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 23.10.2013
Diyarbakır'da 1993'te başından vurularak öldürülen Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın cinayetiyle ilgili dosyanın zamanaşımına girmesine saatler kala yeni bir ses kaydı ortaya çıktı. Aydın'ın koruma Tim Komutanı A.E.'ye ait olan ses kaydında "cinayet anında Yeşil oradaydı" söyleri yer alırken bu olayın bir iç hesaplaşma olduğunu anlatıyor. Zaman aşımı dün dolan dosya için savcılığın vereceği karar bekleniyor. Lice'de, Jandarma Asayiş Bölük Komutanlığı'nın bahçesine helikopterle indikten sonra alnından Kanas tipi suikast silahı ile vurularak öldürülen Aydın'ın dosyasının zamanaşımına girmesine 6 ay kala Diyarbakır başsavcılığı dosyayı en baştan ele alarak bir inceleme başlatmıştı. Zaman aşımına saatler kala polisin eline olayını aydınlatabilecek bir bant kaydı ulaştığı bilgisi savcılığı hareketlendirdi.

SES KAYDINDAKİ AYRINTI

Dönemin Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın koruma tim komutanı olan Astsubay'a ait olduğu öğrenilen ses kaydında olayın bir terör saldırısı olmadığı, bir iç hesaplaşma olduğu belirtiliyor. Ses kayıtlarının dönemin koruma tim komutanı A.E.'ye ait olduğu belirtilirken, kayıtta cinayetin ayrıntıları anlatılıyor. Uzun süre generallerin korumalığını ve emir astsubaylığını yapmış yapan A.E., halen Antalya İl Jandarma'da görev yapıyor.

'SIRLARI VAR'
Ses kaydında özellikle olay yerinde Yeşil'in bulunduğu belirtilirken "Yeşil'in o sıralar hemen her yerde olduğu ve uzun namlulu silah taşıdığını ifade ediyor. Ses kaydında Başçavuş A. E., cinayet sırasında Bahtiyar Aydın'ın yanında olan diğer bir kişinin de şu an Erzurum'da muvazzaf olduğunu söylüyor. Hatta bu kişinin, Kazım Çillioğlu ve Bahtiyar Aydın cinayetinin arka planına ait bazı sırlara sahip olduğunu iddia ediyor. A.E. aynı zamanda bu cinayetle ilgili olan kişilerin zaman içerisinde rütbe alarak yükseldiklerini anlatarak "Allah belanızı versin" diyor. A.E.'nin anlatımlarında büyük pişmanlık yaşandığı da belirtilirken ses kaydının neden ve nasıl alındığının A.E.'nin ifadesinden sonra ortaya çıkacağı belirtiliyor.

BİTLİS'İN EKİBİNE İMHA MI?
Faili meçhul bir cinayete kurban giden Bahtiyar Aydın'ın, öldürülen Eşref Bitlis'in ekibinden olması bu ekibin tasfiyesi için işlenen cinayetlerin devamı olduğu tezini güçlendiriyor. Ayrıca kayıtta, Aydın cinayetinin, Albay Kazım Çillioğlu cinayetini işleyen aynı eller tarafından gerçekleştirildiğine dair imalar yer alıyor. Faili meçhul cinayetlere bakan savcılar tarafından geçtiğimiz günlerde ifadesi alınmak istenen, ancak vefat etmesi üzerine ifadesi alınamayan Tunceli Eski Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral İsmail Kuru ve ekibinin Bahtiyar Aydın'ın öldürülmesi olayında da rol oynadığı iddia ediliyor.

ERSEVER DOSYASI DA BEKLİYOR
Jandarma Binbaşı Ahmet Cem Ersever cinayetine ilişkin soruşturmada zaman aşımı süresi 4 Kasım 2013'te dolacak. Başından vurularak öldürülen Ersever'in cesedi, 4 Kasım 1993'te Elmadağ yakınlarında bulunmuştu. Müebbet hapis cezası gerektiren suçlarla ilgili soruşturmalarda zaman aşımı süresi 20 yıl. Son olarak Cumhuriyet Savcısı Yıldırım Bayyurt'a verilen bu soruşturma kapsamında dava açmaya yeterli delil elde edilemediği belirtildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman aşımı öncesi kilit isim yine Yeşil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN