Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anayasa pazarlığı

AK Parti anayasada uzlaşılan 60 maddenin geçirilmesi teklifi ile CHP'ye gitti. CHP "Tutuklu milletvekili sorunu ön şart değil, hassasiyetimiz" diyerek sıcak bir diyalog yolu açtı

Giriş Tarihi: 24.10.2013
AK Parti, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda 4 siyasi partinin uzlaşmasıyla kabul edilen 60 maddenin yasalaştırılması teklifini CHP'ye sundu. 60 madde pazarlığıyla ilgili tutuklu milletvekilleri sorununun çözülmesini 'ön şart' olarak dile getiren CHP de bu şartını yumuşatarak 'tutuklu milletvekilleri sorunu hassasiyetimiz' noktasına geldi. CHP'nin 'ön şart' olarak değil, 'hassasiyet' olarak dile getirdiği tutuklu vekil konusunda AK Parti, 4 partinin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabakat sağlamasını istedi. CHP, teklifi yetkili kurullarında değerlendirerek kararını iade-i ziyaretle bildirecek. AK Parti Grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Ahmet Aydın ve Belma Satır, anayasa pazarlığı için dün CHP Grup Başkanvekillerini ziyaret etti. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmeye CHP'den Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi, Muharrem İnce ve Engin Altay katıldı. AK Parti heyeti, 60 madde dışında bu maddelerle bağlantılı olan ve düzeltilmesi gereken maddeler varsa komisyonda teknik çerçevede düzeltilmesini önerdi. CHP heyeti ise daha önce 60 madde için masaya oturmak için şart olarak sunulan tutuklu milletvekili sorununun çözümünü ön şart değil 'hassasiyet' olarak dile getirdi. AK Parti tutuklu milletvekili sorununun Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yine 4 siyasi partinin uzlaşmasıyla çözülmesi halinde Meclis'te yasalaştırılabileceği mesajını verdi. Komisyonda yasama dokunulmazlığı maddesiyle ilgili AK Parti, CHP ve BDP arasında uzlaşma bulunurken, MHP karşı çıkıyor. CHP'nin bu konuda MHP'nin kapısını çalması bekleniyor.

KILIÇDAROĞLU KARAR VERECEK

Görüşme sonrası Canikli, CHP'ye öncelikle 60 maddenin yasalaştırılması önerisi getirdiklerini belirterek, tekliflerine olumlu yaklaşmaları halinde diğer siyasi partilere gideceklerini söyledi. Canikli, "CHP'nin olumsuz görüş vermesi halinde süreç burada tıkanır" derken, CHP'de 60 maddenin bilgi notu şeklinde milletvekillerine dağıtılması kararı alındı. Görüşler alındıktan sonra son kararı Kılıçdaroğlu verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa pazarlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN