Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bombacılara 53'er kez ağır müebbet istemi

Reyhanlı'da 52 kişinin yaşamını mal olan bombalı saldırıyla ilgili savcı, 33 zanlıdan 19'u hakkında 53'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi

Giriş Tarihi: 24.10.2013
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 52 kişinin ölümü, 130 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırılar nedeniyle, 2'si Suriye uyruklu 33 zanlı hakkında iddianame hazırlandı. Savcı, Acilciler Örgütü'nün lideri Mihraç Ural başta olmak üzere 19 zanlı hakkında 53'er kez ağırlaştırılmış müebbet istedi. Zanlıların, Başer Esad ve El Muhaberat ile irtibatlı oldukları belirtildi. Geçen 11 Mayıs'ta, belediye ve PTT binası yakınlarına konulan bombalı araçların patlaması sonucu 5'i çocuk 52 kişi hayatını kaybetmiş, 130 kişi de yaralanmıştı. 10'u kamu, 134'ü de özel olmak üzere 144 bina ise hasar görmüştü. Olayla ilgili Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesiyle görevlendirilen Adana Cumhuriyet Savcısı soruşturmasını tamamlayarak 18'i tutuklu 2'si Suriye uyruklu 33 sanık hakkındaki iddianameyi hazırladı.

53'ER KEZ İDAM İSTEDİ

Savcı, aralarında Suriye'de yaşayan THKP/C Acilciler Örgütü'nün lideri Mihraç Ural'ın da bulunduğu 19 zanlı hakkında, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak", "5'i çocuk 52 kişiyi tasarlayarak ve patlayıcı madde ile öldürmek" suçlarından 53'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "28'i çocuk 130 kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek", "patlayıcı madde bulundurmak", "144 binaya zarar vermek" suçlarından ise ayrıca 2 bin 860'ar yıl da hapis cezası ile cezalandırılmalarını istedi. İddianamede eylemi Suriye istihbaratı ile planladığı tespitine yer verilen terör örgütü THKP-C Acilciler Grubu'nun elebaşı Mihraç Ural'ın da saldırılarda bizzat yer aldığı, Ural'ın firari 5 sanıkla Suriye'de bulunduğu belirtildi.

ESAD İLE İRTİBATLILAR
İddianamede, bombalama eylemenin planlayıcısı oldukları iddia edilen Suriye uyruklu Ömer El Hatip ile Ebu Cüneyd kod adlı Muhammed Dip Korali ile bombalama eyleminin Türkiye yapılanmasının ele başı Hasır Eskiocak ve yardımcısı Ergin Ördek, bombalı araçları patlatan Doğan Özdemir ve Süleyman Evet'in de bulunduğu sanıkların, Suriye Devlet Başkanı Başer Esad ve El Muhaberat örgütü ile irtibatlı oldukları da belirtildi.

SINIRDA YAKALANMIŞTI
Saldırıda bombalı araçları kullanan şahıslarla irtibat kurduğu ve lojistik destek sağladığı, Suriye İstihbaratıyla irtibat kurduğu iddia edilen Nasır Eskiocak, 11 Haziran'da Hatay'ın Yayladağı ilçesine bağlı Guvecci köyünde sınırı geçerken yakalanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombacılara 53'er kez ağır müebbet istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN