Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Kosova Türkiye'dir

Giriş Tarihi: 24.10.2013

Prizren kentinde büyük sevgi gösterileri ile karşılanan Başbakan Erdoğan "Türkiye Kosova'dır. Kosova Türkiye'dir. Birbirimize İstiklal Marşı kadar yakınız" dedi

Başbakan Erdoğan'ın günübirlik Kosova ziyareti adeta gövde gösterisine dönüştü. Kosova'nın büyük oranda Türkçe konuşulan şehri olan Prizren kırmızı beyaz Türk bayraklarına boyandı. Erdoğan'a büyük sevgi gösterilerinin olduğu şehirde okullar tatil edildi, tüm Prizren Erdoğan'ın geçeceği yollara döküldü. Erdoğan, Kosova Başbakanı Haşim Taçi ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile birlikte Prizren'in girişinde araçlarından indiler, şehrin ana caddesini sevgi gösterileri arasında yürüyerek geçtiler. Halkı selamlayan Erdoğan, Türkçe tezahüratlarının arasında mitingin yapıldığı Şadırvan Meydanı'na geldi. İki Başbakanın ardından kürsüye çıkan Erdoğan şunları söyledi:
Türkiye Kosova'dır, Kosova Türkiye'dir. Biz birbirimize o kadar yakınız ki, Türkiye'nin istiklal şairi de Kosova kökenlidir. Türk insanının bağımsızlığını, hürriyet aşkını, kahramanlığını, ufkunu, Hakka olan inancını İstiklal Marşından daha güzel anlatan bir şiir marş yoktur. O muhteşem şiir bizi birbirimize bağlayan tek bir millet olarak birbirine yakınlaştıran o mısralar babası Kosovalı kendisi İstanbullu olan büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmıştır. Biz birbirimize İstiklal Marşı kadar yakınız.
Biz bu bölgenin insanları olarak geçmişi birlikte inşa ettik. Şimdi dedelerimiz ve ecdadımız gibi geleceği de hep birlikte inşa edeceğiz.
Erdoğan, Prizren'de arkadaşı olan Hacı İlyas Uki'yi ve ardından da NATO Barış Gücü çerçevesinde bu ülkede bulunan Türk Birliği'ni ziyaret etti. Erdoğan, onuruna düzenlenen çalışma yemeğinden sonra yurda döndü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Kosova Türkiye'dir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN