Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müjdat Gezen AİHM'e gidiyor

Oyuncu Müjdat Gezen, katıldığı bir televizyon programında "AK Parti'ye hakaret ettiği" iddiasıyla açılan davada, AK Partili 15 kişinin her birine 4 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Konuyla ilgili avukatıyla birlikte açıklama yapan Müjdat Gezen Avrupa İnsan Hakları Mahkmesi'ne (AİHM) başvuracaklarını belirterek, 'Ben bir mizah sanatçısıyım. Düşüncelerimi mizah yoluyla politik yapıyorum' dedi.

Giriş Tarihi: 24.10.2013 16:32
Oyuncu Müjdat Gezen, katıldığı bir televizyon programında "AK Parti'ye hakaret ettiği" iddiasıyla açılan davada, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da arasında bulunduğu AK Partili 15 kişinin her birine 4 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Kararın netleşmesinin ardından Müjdat Gezen, avukatı Turgut Kazan ile birlikte İstanbul Barosu'nda karara ilişkin bir açıklama yaptı.

Avukat Turgut Kazan, Gezen'in ifade özgürlüğü sorunuyla karşı karşıya kaldığı için basın açıklaması yapma ihtiyacı duyduğunu belirterek, 'Müvekkilim Müjdat Gezen bir televizyon programında 'Bazı anketlerde AK Parti'yi yüzde 50 gösteriyorlar. Aslında Aziz Nesin kriterlerine göre yüzde 60 çıkması gerekir' demiştir. 15 AK Partili kendilerine hakaret edildiği iddiasıyla tazminat davası açmıştır. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, bu sözlerde anket yapanların eleştirdiği hakaret oluşturacak ifade bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetmişti. Ama davacılar bu kararı temyiz ettiler ve 12 Eylül referandumuyla yepyeni bir HSYK oluşturuldu. Bu karar eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğünün boğulup öldüreceği öncelikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına açıkça haykırılacak. Müjdat Gezen kararındaki anlayış ceza davalarından daha tehlikeli sonuçlar verir. Benzer eleştirilere karşı binlerce dava açma ve fitilini ateşler böylece ödenemeyecek tazminat korkusu yaratarak ifade özgürlüğünün kullanabilme yollarını hepten kapatır, kapatacaktır' dedi.

Hukuksal bütün imkanları kullanacaklarını ifade eden Kazan, 'Elbette hukuksal bütün imkanları kullanacağız. Böyle bir anlayışın kabul dilemez bir ihlal olduğunu kanıtlayarak mevcut iktidarın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına boyun eğmesini mutlaka sağlayacağız' diye konutu.
Oyuncu Müjdat Gezen ise, kendisinin bir mizahçı olduğunu belirterek şunları söyledi;

'Benim bunlardan en ufak bir korkum yok. Onların bizden korkması kanaatindeyiz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideceğiz ve kazanacağız. Bana bunun bir etkisi olmaz. Ben bir mizah sanatçısıyım. Düşüncelerimi mizah yoluyla politik yapıyorum. Söylemlerim 52 yıldır bu çizgide bunu zaten mizah karşı söylemden çıkar. Bunlar gidip başka hükümet gelse biz aynısını yapacağız.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müjdat Gezen AİHM'e gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN